Produkcja jaj na Ukrainie spada a rosną ceny

Po wrześniu 2021 roku przemysłowa produkcja jaj na Ukrainie była o jedną czwartą niższa w porównaniu do roku 2020 i osiągnęła wielkość 6,8 mld sztuk.

Produkcja jaj na Ukrainie spada a rosną ceny
Produkcja jaj na Ukrainie spada a rosną ceny

Ceny jaj rosną z powodu redukcji produkcji

Największym zmartwieniem  ukraińskiej branży pozostają znaczne wzrosty cen zbóż, a w konsekwencji pasz. Zjawisko to doprowadziło do trudnej sytuacji rynkowej, w której wielu producentów podjęło decyzję o zredukowaniu wolumenu produkcji. Część nawet o jej całkowitym zaprzestaniu. Zgodnie z zasadami rynku, na istotne zmiany w relacji podaży do popytu zareagowały ceny jaj, które wzrosły w wyniku zmniejszenia podaży. We wrześniu 2021 cena jaj wzrosła o 66 proc. w porównaniu do roku 2020. Ukraińska branża obawia się również o dalszy los tego sektora, jak i wielu innych gałęzi rolnictwa, z uwagi na przewidywany wzrost obciążeń podatkowych, które to zmiany szykuje rząd.

Zdaniem KIPDiP, do powyższych negatywnych czynników wpływających na istotną redukcję produkcji jaj należy dodać powszechnie już znane i trwające od dłuższego czasu kłopoty wiodącego producenta jaj na Ukrainie, czyli przedsiębiorstwa Avangardco.

Źródło: KIPDiP

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics