Produkcja mleka rośnie, ale pogłowie krów spada

W 2015 roku produkcja mleka wzrosła, ale pogłowie krów mlecznych spadło.

 

\"rolnictwo,

 

Informacje te zostały przedstawione podczas konferencji „Mamy kota na punkcie mleka”, która 11 maja odbyła się w Warszawie. W czasie spotkania Agnieszka Maliszewska – dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, przedstawiała aktualną sytuację na rynku mleka i produktów mlecznych. W 2015 r. produkcja mleka wzrosła o 0,8 proc. i przekroczyła 12,7 mld l (13,1 mld kg) wyłącznie pod wpływem wzrostu wydajności krów mlecznych o 3,7 proc. do 5 890 kg, ponieważ pogłowie krów mlecznych spadło. W grudniu 2015 r. było 2 134,1 tys. szt. krów (-5,1 proc.  względem grudnia 2014 r.; względem czerwca 2015 r.: -6,4 proc.). Spadek pogłowia krów jest konsekwencją niskich cen skupu mleka, utrzymującego się spadku opłacalności produkcji oraz suszy, która wystąpiła w 2015 r.

Mleko ważne w diecie
Dieta bogata w mleko i przetwory mleczne pozwala zachować prawidłową wagę ciała, a badania w tym względzie są niepokojące. Podczas konferencji specjaliści zwrócili uwagę, że  80 proc. otyłości w wieku rozwojowym przeniesiona jest w okres dorosłości. Co ma na to duży wpływ?  Otóż nasze codzienne przewinienia, do których należą: brak wiedzy dotyczącej prawidłowego sposobu żywienia i umiejętności wyboru właściwych produktów w sklepie, dietetyzm, pośpiech i uleganie reklamom.

Warto więc szybko uzupełnić brak wiedzy. Mleko zawiera białka, cukry, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Najpowszechniej spożywane na świecie mleko krowie zawiera średnio: 87,7 proc. wody, 3,6 proc. tłuszczu, 0,19 proc. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, 2,5 proc. białka (kazeina), 0,83 proc. białka-alfa S1 (kazeina), 0,6 proc. białka serwatkowego, 0,3 proc. beta-laktoglobuliny, 0,09 proc. alfa-laktoglobuliny, 0,06 proc. białka odpornościowego, 4,6 proc. laktozy, 0,12 proc. wapnia, 0,2 proc. innych związków organicznych, 0,7 proc. składników mineralnych. Składniki mleka to też: magnez, potas, witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1 i B2 oraz B6 i B12, jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E.  O wartościach mleka na konferencji poinformowała dziennikarzy prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Judy Baxter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here