Proekologiczne działania Gminy Bolesławiec

Dolnośląska gmina wiejska Bolesławiec jest od 1995 r. w całości zwodociągowana, a od lipca 2009 r. skanalizowana w dwóch systemach, tj. biologicznych, indywidualnych oczyszczalni przydomowych i sieci kanalizacji sanitarnej.

Ścieki z północnej części gminy oczyszczane są przez innowacyjną, energooszczędną, biologiczno-gruntową oczyszczalnię ścieków w Trzebieniu, w której zastosowanie syfonowych dozowników ścieków i żwirowych pól filtracyjnych pozwala uzyskać wysokie parametry ścieków oczyszczonych.

Urządzenia te nie wymagają poboru mocy, co zdecydowanie obniża koszty eksploatacji oczyszczalni. Ścieki z pozostałej części gminy trafiają do miejskiej oczyszczalni w Bolesławcu.

W gminie uporządkowano gospodarkę odpadami komunalnymi. Selektywną zbiórką odpadów u źródła objęci są wszyscy mieszkańcy gminy. Znaczne ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko umożliwia nowoczesne wyposażenie techniczne do segregacji, prasowania i belowania odpadów oraz linia przygotowania biofrakcji do kompostowania w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu.

Gazyfikacja podmiejskich miejscowości, termoizolacja budynków użyteczności publicznej i zmiana sposobu ich ogrzewania z tradycyjnego na ekologiczne wpłynęła na poprawę jakości powietrza atmosferycznego oraz oszczędność energii.

Zainstalowano ponad 2000 energooszczędnych lamp ulicznych.  Dla usprawnienia komunikacji wewnątrz gminy zmodernizowano drogi i chodniki, a także wybudowano alternatywne ciągi przejazdowe.

Na terenie gminy nie ma kanalizacji deszczowej, jednak odtworzenie urządzeń melioracyjnych – rowów przy drogach – gwarantuje odpowiedni odpływ wód deszczowych. Nowoczesne, spełniające wymagania budownictwa ekologicznego obiekty bazy oświatowej, kulturalnej i sportowej polepszyły warunki życia mieszkańców.

Źródło: Sekretariat Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Ministerstwo Środowiska, www.mos.gov.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spisek nawozowy. Oszuści ukradli saletrę amonową wartą 200 tysięcy złotych

Dzięki wspólnym działaniom funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego, Dochodzeniowo – Śledczego oraz policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach łącznie 6...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics