Prognoza na zimę 2023/2024. Najnowsze wyliczenia IMGW

Pogoda na zimę 2023/2024. Zima będzie mroźna i śnieżna czy raczej łagodna i ciepła? Im robi się chłodniej, a na drzewach widać coraz mniej liści, tym wielu z nas częściej zadaje sobie to pytanie. Jak wynika z długoterminowej prognozy IMGW na zimę 2023/2024, najbliższe miesiące najprawdopodobniej będą mokre.

Prognoza na zimę 2023/2024. Najnowsze wyliczenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na zimę 2023/2024 i początek wiosny. Obejmuje miesiące: grudzień 2023 oraz styczeń, luty i marzec 2024.

Prognoza IMGW na grudzień 2023

W grudniu na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza ma znajdować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – podał IMGW. Inaczej wygląda prognoza dotycząca opadów atmosferycznych. Ich miesięczna suma we wszystkich regionach ma kształtować się w powyżej przeciętnej.

Prognoza IMGW na styczeń 2024

Jak zapowiadają meteorolodzy z IMGW, styczeń również może być mokry, miesięczna suma opadów znajdzie się prawdopodobnie powyżej normy na terenie całego kraju. Jeżeli chodzi o temperaturę, to tak jak w grudniu, w skali całego miesiąca nie powinna ona odbiegać od normy.

Prognoza IMGW na luty 2024

Tak samo wyglądają prognozy na luty 2024. Miesięczna temperatura powietrza powinna być w normie, natomiast suma opadów będzie prawdopodobnie kształtować się powyżej normy z lat 1991-2020.

Prognoza IMGW na marzec 2024

Ciepło zapowiada się pierwszy wiosenny miesiąc. W marcu na obszarze całej Polski przewidywana jest miesięczna temperatura powietrza powyżej normy. Według IMGW będzie to kolejny mokry miesiąc, średnia suma opadów wszędzie ma być bowiem powyżej przeciętnej.

Sprawdzalność prognoz długoterminowych

IMGW podkreśla, że „pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres”. Z czego to wynika? Jak tłumaczą eksperci, chodzi o „ryzyko wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe oraz samą różnorodność wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych”. Nie da się dokładniej opisać przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Prognoza ta jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics