Advertisement

Dramatyczny spadek ukraińskiego eksportu jaj

Produkcja jaj konsumpcyjnych na Ukrainie pozostaje w trendzie spadkowym, co wpływa na wzrost cen jaj i prognozy cen jaj spożywczych na Ukrainie.

W styczniu 2021 roku podaż jaj z produkcji przemysłowej na ukraińskim rynku była o 23 proc. niższa niż w takim samym miesiącu roku 2019. Styczniowa produkcja na fermach wyniosła 657 mln jaj w skorupkach. Trend spadkowy w produkcji rozpoczął się już znacznie wcześniej, bo we wrześniu 2020 roku i z miesiąca na miesiąc zaczął przybierać na sile. Oczywistym skutkiem ograniczonej podaży był wzrost cen.

Prognozy cen jaj spożywczych na Ukrainie
Prognozy cen jaj spożywczych na Ukrainie

Wyhamowanie produkcji na Ukrainie

Analitycy z UCAB (ukrainian agribusiness club) dostrzegają, że za wyhamowanie produkcji na Ukrainie odpowiedzialnych jest kilka czynników. Wśród nich zwracają uwagę na gwałtowny wzrost cen surowców paszowych. Stanowi to istotną zmienną w kosztach produkcji drobiarskiej oraz na zmniejszenie sprzedaży eksportowej jaj przez największe ukraińskie przedsiębiorstwa jajeczne. Eksport jaj z Ukrainy w 2020 roku zmniejszył się o 13 proc. w ujęciu wartościowym. Analitycy zwracają uwagę, że kraje UE pozostają jednymi z najpoważniejszych konkurentów na rynku międzynarodowym dla ukraińskich firm. Co istotne, wskazano, że od maja 2020 roku w państwach unijnych ceny jaj pozostawały na niskim poziomie. Wpłynęło to niekorzystnie na relacje eksportowe ukraińskich firm na rynkach zagranicznych.

Ukraiński eksport jaj spadł aż o 61 proc.

Szokujące są także dane za styczeń 2021, w którym to miesiącu ukraiński eksport jaj spadł aż o 61 proc. pod względem wpływów pieniężnych. Podwyżki cen pasz z początkiem ostatniego kwartału 2020 roku oraz niesprzyjające warunki sprzedażowe na rynkach zagranicznych przyczyniły się do ostrożniejszych decyzji w planowaniu produkcji przez ukraińskie podmioty. Część producentów ograniczyła lub zrezygnowała z nowych wstawień kur niosek, chcąc częściowo wpłynąć na zdjęcie nadwyżki surowca na rynku wewnętrznym. W efekcie doprowadziło to do wzrostu cen krajowych. Według oficjalnych ukraińskich statystyk, w styczniu 2021 roku średnia cena jaj na Ukrainie wzrosła o 18 proc.

Popyt na jaja spożywcze zaczyna przewyższać ich podaż

Cena jaj powinna ulec stabilizacji

Zdaniem ukraińskich analityków, w najbliższym czasie cena jaj powinna ulec stabilizacji. Może zostać skorygowana w dół z uwagi na przewidywane zwiększenie podaży jaj na rynku wewnętrznym pochodzących z gospodarstw domowych. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj produkcji ma na Ukrainie istotny udział w podaży jaj na rynku wewnętrznym.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że w całej tej  sytuacji na Ukrainie, trzeba jeszcze mieć na uwadze poważne problemy Avangardco – ukraińskiego lidera w produkcji i eksporcie. Ukraina jest już od pewnego czasu – w miejsce Amerykanów – największym dostawcą jaj i przetworów na rynek UE. Ukraińskie firmy posiadają już spółki zależne w krajach unijnych i inwestują w nich w produkcję jaj od podstaw. Poza Europą, Ukraina jest poważnym graczem handlowym, mającym coraz mocniejszą pozycję w Azji i regionie MENA.Dlatego uważamy, że to co się dzieje u naszej wschodniej konkurencji już jest, ale też będzie jednym z fundamentalnych czynników regulujących sytuację na światowym rynku jaj w perspektywie nadchodzących miesięcy” – podsumowuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + 10 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,903ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Zmiana systemu rozliczeń instalacji fotowoltaicznych

29 października 2021 roku Sejm w błyskawicznym tempie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zakłada zmianę systemu prosumenckiego z modelu opustów na sprzedażowy. Obecnie prosumenci, czyli...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE