Program odbudowy gospodarstw po ASF

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, jak też w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polecenie Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

Program odbudowy gospodarstw po ASF
Program odbudowy gospodarstw po ASF

Nowe instrumenty wsparcia

W ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją Ministra Grzegorza Pudy program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.

W skład zespołu opracowującego ten program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Założenia programu zostaną przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której tematem będzie aktualna sytuacja w związku z występowaniem ASF w Polsce.

Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami afrykańskiego pomoru świń. Będzie on skupiał niezbędne dane i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych w tym zakresie przez Państwo.

Służby Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą działania prewencyjne zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa

Jednocześnie MRiRW informuje, że służby Inspekcji Weterynaryjnej podejmują obecnie określone w prawie krajowym i wspólnotowym działania administracyjne dotyczące zwalczania stwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń, a także działania prewencyjne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa na tereny wolne od tej choroby. Działania te podejmowane są niezwłocznie po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych. Sukcesywnie zwiększana jest także baza diagnostyczna Inspekcji Weterynaryjnej. 19 lipca br. uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie.

Pierwsze ogniska ASF u świń w Niemczech potwierdzone

Planowane jest także utworzenie kolejnego laboratorium w województwie łódzkim. Dostępna sieć laboratoriów diagnostycznych afrykańskiego pomoru świń (ASF) działających pod nadzorem laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zapewnia szybkie wykrywanie choroby, co jest niezbędne do skutecznego jej zwalczania.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Papierosy ukryte w maszynach rolniczych. Właściciel nielegalnej kontrabandy został zatrzymany

53-latek kontrabandę ukrywał w różnych skrytkach w tym w maszynach rolniczych oraz w żywopłocie. Policjanci zabezpieczyli ​ponad 600 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics