Projekt ustawy o organizacji rynku mleka złożony. \”Zaliczka to zamrożony kapitał\”

Na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskie Stronnictwo Ludowe  złożyło do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka, który uchyla przepisy nakładające na mleczarnie pobieranie zaliczek na poczet ewentualnego przekroczenia limitu produkcji mleka.

Polscy rolnicy w ostatnich kilku latach kwot produkcyjnych nie przekraczali. W ocenie KRIR prawdopodobnie będzie  tak i w obecnym sezonie.

\"\"
 

– W poprzednim sezonie kwotowym swoje indywidualne limity produkcyjne przekroczyło ponad 50 tysięcy rolników. Problem dotyczył głównie intensywnie rozwijających się gospodarstw. Mechanizm kar przewiduje płacenie przez każdego rolnika zaliczki na poczet przyszłych kar, gdy przekroczy on swój limit indywidualny. Zaliczka w wysokości 20 groszy za każdy ponadnormatywny litr mleka to dla rolnika zamrożony kapitał, gdyż zwrot zaliczki otrzymuje dopiero nie później niż z końcem kolejnego dwunastomiesięcznego okresu –  mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Prognozy skupu mleka w kolejnych latach nie wskazują na niebezpieczeństwo przekroczenia , a tym samym na ryzyko uiszczenia opłaty za przekroczenie. Dlatego też zdaniem samorządu rolniczego potrącenie 20 groszy od ceny litra mleka nie ma uzasadnienia w sytuacji, gdy wstępne wykorzystanie krajowego limitu na rok 2010/2011 ukształtowało się na poziomie około 95 proc., a za 2011/2011 wyniosło 96 proc.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here