Zboża na dużych minusach

Zboża na terminowych giełdach światowych zakończyły miniony tydzień na dość dużych minusach – informuje Tadeusz Szymańczak, Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Najbardziej podatna na spadki była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, która w marcowych kontraktach za oceanem straciła na wartości aż 4,6%, zatrzymując się na poziomie 231,6 USD/tonę. Pszenica na rynku europejskim potaniała w skali tygodnia 3,1%, a jej notowania sięgnęły w piątek 210,5 EUR/tonę. Spadki w przypadku kukurydzy były zdecydowanie mniejsze i wyniosły 2% w Chicago i 0,8% na giełdzie w Paryżu.

W czwartkowym raporcie USDA przedstawione zostały bardzo dobre dane dla rynku pszenicy, co pogłębiło jej spadki w końcówce tygodnia. Amerykański Departament ds. Rolnictwa po raz kolejny podniósł prognozy światowych zbiorów i zapasów końcowych tego zboża. Przypominam, że zapasy pszenicy w skali globalnej mają sięgnąć rekordowych poziomów (213,1 mln ton), na skutek zwiększonej produkcji m. in. w Indiach, Maroko oraz Kazachstanie. Jak się okazało, poprawiła się znacznie także sytuacja w krajach basenu Morza Czarnego, które w poprzednim roku doświadczały skutków suszy.

Obfite tegoroczne zbiory w Rosji i sąsiednich krajach pozwoliły na odbudowanie zapasów w tej części globu. Ostatnio pojawiły się również dobre informacje na temat powierzchni zasiewów pszenicy i kukurydzy w USA. Areał upraw zbożowych (co w największym stopniu dotyczy zasiewów kukurydzy) ma być w Stanach Zjednoczonych najwyższy od kilku dekad, co również stanowi czynnik spadkowy w kształtowaniu się notowań giełdowych towarów rolnych.

Tygodniowe zmiany notowań kontraktów futures (najbliższy termin dostawy): Kukurydza: CBoT (- 2%), Matif (- 0,8%); Pszenica: CBoT (- 4,6%), Matif (-3,1%).

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here