\”Propozycje PSL ws. obrotu ziemią niekorzystne\”. Posłowie krytykują projekt ustawy

19 marca Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja do Spraw Unii Europejskiej przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa ta ma regululować obrót ziemią po 1 maja 2016 r. Od tego dnia, zgodnie z europejskim prawem, cudzoziemcy będą mogli nabyć polską ziemię bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na jej zakup.

 

\"rolnictwo,
 

Proponowana wersja ustawy określa zasady kształtowania ustroju rolnego państwa poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych i  przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, a także przez zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Jak czytamy na stronie Klubu PSL, "wprowadzenie ustawy przyspieszy przemiany agrarne i ograniczy nabywanie nieruchomości rolnych przez osoby nieuprawnione, nabywające je w innych celach, niż prowadzenie produkcji rolnej. Przepisy ustawy będą obowiązywały zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców zamierzających nabyć lub wydzierżawić ziemię w Polsce".

Jednak PSL-owski projekt ustawy skrytykowali posłowie PO, PiS i SLD.

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela z PiS rozwiązania zawarte w projekcie ustawy są niekorzystne.

– Po pierwsze wprowadzają nowe instytucje, jak chociażby rejestr nieruchomości rolnych, co spotkało się z negatywną oceną uniwersytetów i krytyką stowarzyszenia geodetów polskich. W Polsce mamy Rejestr ewidencji gruntów i budynków, a PSL chce wprowadzić w ramach Agencji Nieruchomości Rolnych nowy rejestr, który tworzy dodatkowy dokument. W ustawie nie jest to w sposób ścisły uregulowane, co z kolei może doprowadzić do bałaganu w całym systemie rejestracji nieruchomości. Dodatkowo projekt wprowadza instytucję pośrednika w obrocie nieruchomościami w Polsce. Naszym zdaniem wystarczą zapisy, jakie proponowaliśmy w naszym PiS projekcie ustawy, a mianowicie, że nabywcą powinien być rolnik indywidualny, osobiście uprawiać ziemię i przez 10 lat nie może zbyć tej nieruchomości, chyba że sąd na to zezwoli. W projekcie PSL skomplikowane jest także postępowanie decyzyjne, a o przenoszeniu własności nieruchomości ma decydować pośrednik na wzór francuski, co jest zbędną biurokracją. W naszej ocenie, jest to nic innego, jak próba stworzenia dodatkowych stanowisk w Agencji Nieruchomości Rolnych dla działaczy PSL-u – mówił w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" poseł Jurgiel.

Uwagi do projektu Ludowców miał także Artur Dunin (PO), który ocenił, że jest on "mocno niedopracowany". Jak mówił nie rozumie po co tworzyć kolejny rejestr nieruchomości, skoro jest już ewidencja budynków i lokali.

Do projektu ustawy krytycznie odniosła się również rolnicza "Solidarność".

– Skandalem jest, że pomimo podpisanych w 2013 roku porozumień z protestującymi w Szczecinie rolnikami do tej pory Rząd nie opracował rozwiązań prawnych uszczelniających obrót ziemią rolną. Niewątpliwym skandalem jest też fakt, że nie przygotował nawet stanowiska w tej sprawie do przedłożonego poselskiego projektu ustawy – czytamy w komunikacie NSZZ Solidarność RI.

Tu można przeczytać cały projekt ustawy – KLIKNIJ

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/stanze

Źródło: Sejm RP, Nasz Dziennik, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here