Protest sadowników. “Minister nie dotrzymał obietnic”

Trwa protest sadowników w Warszawie. Producenci owoców strajkują przeciwko rażąco niskim cenom skupu. Są także rozczarowani brakiem zdecydowanych działań ministra rolnictwa w celu poprawy ich dramatycznej sytuacji.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Związek Sadowników RP, ceny owoców, niskie ceny owoców w skupie, niskie ceny owoców, Maliszewski

Protest sadowników przeciwko rażąco niskim cenom skupu owoców

Punktualnie o 10 rozpoczął się strajk sadowników. Zebrali się oni pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zaniżaniu cen owoców miękkich przez przetwórnie. Stamtąd przejdą pod kancelarię premiera i ministerstwo rolnictwa.

Zakłady przetwórcze od początku sezonu drastycznie i bezpodstawnie zaniżają ceny owoców (malin, porzeczek, wiśni, czereśni i agrestu – przyp. red.) Nie możemy pozwolić, aby nasze gospodarstwa upadły, a rodziny pozostały bez środków do życia – tłumaczy Związek Sadowników RP.

 

Prezes Związku, Mirosław Maliszewski zwraca uwagę, że sytuacja na rynku owoców do przetwórstwa jest dramatyczna.

Nie ma praktycznie takiego gatunku, za który otrzymalibyśmy godziwe pieniądze – oburza się Maliszewski.

Dlatego sadownicy domagają się przeciwdziałania zmowie cenowej przetwórni. Chcą także rekompensat za utracone dochody i wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych. Postulują również o ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców i o wsparcie w karczowaniu starych sadów i plantacji.


]

Minister nie dotrzymał obietnic

Związek jest rozczarowany także postawą ministra rolnictwa i premiera.

Mimo szumnych zapowiedzi dotychczasowe spotkania z panem ministrem Ardanowskim i jego zastępcami nie przyniosły żadnego efektu i nie podjęto jakichkolwiek działań w celu poprawy sytuacji. Premier Morawiecki, mimo obietnic, nie spotkał się z nami – oburza się Związek.

Redakcja AgroNews, fot. Facebook/Związek-Sadowników-Rzeczpospolitej-Polskiej

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + dwanaście =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE