Ceny rzepaku rosną. Wyższe stawki to nie tylko efekt suszy w Polsce

Od początku sezonu 2016/17 ceny rzepaku obniżały się w wyniku słabego popytu związanego z taniejącymi olejami, a także większym importem biodiesla do UE. Ostatnie dane ministerstwa rolnictwa wskazują jednak na mocne odbicie cen tego surowca.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, ceny rzepaku, rzepak, AgroNawigator, PKO BP

Ceny rzepaku idą w górę

Średnia cena rzepaku płacona 22 lipca przez zakłady tłuszczowe wynosiła 1591 zł netto. Obecnie wynosi 1570 zł. Na początku lipca zakłady skupowały nasiona po 1537 zł.
Podobnie jak w przypadku zbóż, sezonowy spadek ceny rzepaku był niewidoczny. Notowania dla trzeciego tygodnia lipca 2018 wskazują na wzrost średniej ceny w ujęciu rocznym o 0,8 proc.

Mniejsza produkcja w Niemczech i Francji

Na podwyżki ceny rzepaku w skupach mają wpływ mniejsze zbiory nasion spowodowane suszą i gradobiciem. Jednak na wzrosty cen bardziej oddziałują coraz gorsze oczekiwania co do światowej produkcji zbóż oraz rzepaku w UE (Francja, Niemcy).

– Przyczyną wzrostu ceny rzepaku jest nie tylko niższa produkcja w Polsce, która w dużej mierze mogła mieć odzwierciedlenie w cenach kontraktów, ale mniejsza od oczekiwanej produkcja rzepaku w Niemczech oraz we Francji. IGC pod koniec lipca oszacowało produkcję w tych krajach na odpowiednio 3,6 i 4,6 mln t , tj. o 12 i 10 proc. mniej niż przed miesiącem – informują analitycy PKO Banku Polskiego w najnowszym raporcie AgroNawigator.

Wzrost obserwowano mimo niesprzyjających czynników na rynkach pozostałych surowców oleistych m.in. soi.

Redakcja AgroNews

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + czternaście =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
4,020ObserwującyObserwuj
6,420SubskrybującySubskrybuj

Kolejne pięć ognisk ASF

Potwierdzono pięć nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń.  Obecnie na terenie kraju jest ich już trzydzieści. Ognisko ASF nr 2021/26 (ognisko pierwotne) wyznaczono 20.07.2021 r. w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE