Protestujący rolnicy u Siekierskiego. Ostra dyskusja w słusznej sprawie (FILM)

Zielony Ład chcemy ograniczyć do minimum, dostosować do oczekiwań rolników – podkreślił minister Czesław Siekierski podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami protestujących rolników, związków i organizacji rolniczych oraz samorządu rolniczego. Przedstawiciele protestujących rolników przyjechali po konkrety, ale ich nie usłyszeli.

foto główne
Protestujący rolnicy u Siekierskiego. Ostra dyskusja w słusznej sprawie (FILM)

Wsparcie finansowe

Dyrektor Departamentu Budżetu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała o środkach finansowych zabezpieczonych w budżecie na:

  • dopłaty do kukurydzy – 1 mld zł;
  • pomoc klęskową, w tym suszową – 1 mld zł;
  • kredyty płynnościowe – na poziomie 12,5 mld zł;
  • dopłaty do paliwa rolniczego – w wysokości 1,46 zł/l.

Wkrótce ogłoszony będzie nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Przyjmowanie wniosków (papierowych) będzie trwało do 29 lutego 2024 r. Do wniosku nie będą dołączane  faktury sprzedaży kukurydzy.

– Większość płatności dotyczących ekoschematów będzie wypłacona do końca marca – zapowiedział zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański.

Zobaczcie wypowiedzi rolników w ministerstwie rolnictwa (Kliknij w poniższe zdjęcie)

YouTube player

Uproszczenia w Planie Strategicznym

Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosła się, że w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem  prowadzone są działania uproszczeniowe na trzech poziomach:

  • na poziomie przepisów  UE– zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony, ale  bez stosowania środków ochrony roślin;
  • na poziomie zmian Planu Strategicznego – Polska wnioskuje do KE o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października),  zwiększanie stawek ONW górskich, zmniejszenie obsady zwierząt w rolnictwie ekologicznym;
  • na poziomie przepisów krajowych – oświadczenia zamiast  zdjęć geotagowanych i wiele więcej uproszczeń;

Ponadto Minister Rolnictwa wystąpił do KE o zmianę przepisów unijnych, żeby na trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników  w ramach ekoschematów.

Import z Ukrainy

Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych przedstawił sytuację rynkową na poszczególnych rynkach, podkreślając że od kilku lat są one zdestabilizowane.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi mamy bardzo dobry, dodatni bilans. Jednak w handlu z Ukrainą bilans mamy ujemny.

Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwające rozmowy techniczne z Ukrainą, mają na celu wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych i są na końcowym etapie. Nowe zasady powinny zostać sformułowane do końca marca.

Chcemy ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków – powiedział minister Siekierski.

Minister dodał, że dążymy także do tego, aby Unia Europejska wsparła eksport towarów spożywczych z Ukrainy do krajów potrzebujących, w różnych częściach świata.

Granic z Ukrainą nie da się całkiem zamknąć, ale muszą być szczelne, a wpływające produkty muszą być dokładnie kontrolowane przez służby. Pamiętajmy też, że kontrole obywatelskie na granicach przeprowadzane przez samych rolników, bez udziału służb, są nielegalne i ściągają na rolników niepotrzebne kłopoty – zauważył sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Problemy rolników

Protestujący rolnicy zgłosili wiele postulatów, w tym dwa główne to: zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu oraz całkowitego zamknięcia naszej granicy z Ukrainą.

– Emocjonalne wystąpienia kolegów pokazują, jaka jest obecnie sytuacja na wsi – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Szef rolniczego samorządu zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z ogromnym nadmiarem zbóż w Polsce. Dlatego według niego powinien być wstrzymany import produktów z Ukrainy i z innych kierunków.

Służby kontrolne

Przedstawiciele służb kontrolnych zaprezentowali dane dotyczące przeprowadzonych na granicy kontroli produktów rolnych z Ukrainy. Wyjaśnili również zasady, na jakich funkcjonują poszczególne kontrole.

Podsumowanie spotkania

Z przebiegu dyskusji wyłaniają się trzy podstawowe problemy. Dlatego proponuję, aby zostały sformułowane konkretne postulaty – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski i wskazał, że postulaty te będą dotyczyły przede wszystkim następujących trzech kwestii:

  • maksymalnego ograniczenia Zielonego Ładu;
  • ograniczenia i kontroli produktów rolno-spożywczych wpływających do Polski z Ukrainy;
  • określenia form pomocy z budżetu państwa.

Minister Czesław Siekierski zaapelował do rolników o to, aby  blokady i protesty miały jak najmniejszą uciążliwość dla społeczeństwa. Szef resortu rolnictwa zwróciła uwagę na duże znaczenie akceptacji i zrozumienia protestów przez społeczeństwo. Należy też pamiętać o tym że rolnicze protesty są w interesie konsumentów. – Ważne, aby społeczeństwo zrozumiało problemy rolników – powiedział minister.

Polski rząd z polskimi rolnikami

Minister Czesław Siekierski poinformował, że rolnicze postulaty będą tematem rozmów podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. – Rozumiem Wasze postulaty i oczekiwania – że chcecie całkowitego zamknięcia granic z Ukrainą i zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę na to, że ma ograniczone możliwości realizacji wszystkich postulatów, ale będzie podejmował stanowcze działania – na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Wiceminister Stefan Krajewski poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad tym, aby zmodyfikować zapisy unijnego Zielonego Ładu.

Nie zgadzamy się na małe ustępstwa Komisji Europejskiej. Potrzeba dużych zmian w europejski. Jesteśmy po waszej stronie – powiedział do rolników Krajewski.

Proszę, abyście zgłaszali wszystkie nieprawidłowości – zaapelował do przedstawicieli rolników sekretarz stanu Michał Kołodziejczak i dodał, że rząd będzie przekonywać rolników konkretnymi działaniami.

– Dziękuję, że przyjechaliście. Dyskusja była ostra, ale służyła słusznej sprawie – zwrócił się na koniec do rolników minister Siekierski.

Źrodło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics