Przejęcia na rosyjskim rynku jaj. Interesujące wyceny

Na początku grudnia, Cherkizovo, największy podmiot drobiarski Rosji kupił Russian Grain Ufa przedsiębiorstwo rolnicze składające się z zakładów drobiarskich, wytwórni pasz, ziem rolniczych oraz fermy kur nieśnych Bashkir Poultry Farm. Cena transakcji wyniosła 6,37 mld rubli czyli około 101,3 mln dolarów. Kilka dni temu Cherkizovo ogłosiło, że biznes produkcji jaj nie jest zgodny z linią przedsiębiorstwa dlatego zdecydowano się go odsprzedać. Nowym nabywcą Bashkir Poultry Farm został amerykański fundusz rolniczy Agricultural Asset Management LLC. Cena za Bashkir Poultry Farm to 2 mld rubli czyli około 31,8 mln dolarów (około 139 mln złotych).

Przejęcia na rosyjskim rynku jaj. Interesujące wyceny

Przekształcenia na rynku rosyjskim nie są ciekawe wyłącznie ze względu na sytuację w tamtejszym drobiarstwie. Na podstawie tej wielkiej transakcji można spróbować wycenić aktywa produkcyjne w transakcjach międzynarodowych. I tak, jeśli zgodnie z ostatnimi publicznie dostępnymi danymi założymy, że zdolności produkcyjne Bashkir Poultry Farm wynoszą około 750 milionów jaj rocznie to łączne pogłowie niosek Bashkir można oszacować na około 2,3 mln sztuk. Oznacza to, że wartość 2,3 mln stad niosek w wycenie międzynarodowej to 139 mln złotych. Rzecz jasna inwestor płacił nie tylko za potencjał produkcyjny, ale także za rynki zbytu, odbiorców i kontakty handlowe. Bashkir Poultry Farm ma mocną pozycję w kilku regionach Rosji i potencjalnie niewielką konkurencję. Niemniej, analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sądzą, że nie popełni się wielkiego błędu jeśli przy wycenach podobnych wielkościowo biznesów w Polsce użyje się podobnych parametrów.

Z głodu i pragnienia zdechło 4,4 mln kur nieśnych! Jedna z największych ferm w Europie zamknięta

Źródło: KIPDiP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kraksa na Dolnym Śląsku: Ciężarówka przewożąca mleko na boku

We wtorek 28 listopada 2023 roku w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics