Przetwory mleczarskie coraz tańsze

W przeciwieństwie do rynku krajowego, na świecie w ostatnich tygodniach utrzymywały się spadkowe tendencje cen – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej. Zobrazował to m.in. opracowany przez Organizacje Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny).

 

\"Przetwory

 

 

W ubiegłym miesiącu jego wartość była o 3,5% (9 punktów) niższa, niż rekordowym kwietniu br. i ukształtowała na poziomie 249,8 punktów. Oznacza to, że w maju br. ceny monitorowane przez FAO były o prawie 150% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004. Spadek wartości indeksu odzwierciedla przede wszystkim obniżki cen odtłuszczonego mleka w proszku (o 12%), masła (o 7%) oraz mleka pełnego (o 6%).

Czytaj także:
Problemy w uprawie cebuli w Polsce

Hity importowe wśród niemieckich warzyw
Rok 2012 tragiczny dla jogurtów, kefirów i napojów mlecznych
Wódka z mleka – to możliwe!

Nieznacznie podrożały natomiast sery dojrzewające. Skala obniżek to głównie efekt korekty cen po kwietniowych silnych zwyżkach, wywołanych suszą w Nowej Zelandii. Dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują, że początek bieżącego miesiąca nie przyniósł istotnych zmian na rynku mlecznym.
 

Na przełomie maja i czerwca br. w portach Oceanii w największym stopniu potaniało właśnie odtłuszczone mleko w proszku – średnio o 8% wobec końca maja br. do 4000-4750 USD/t. Ceny masła obniżyły się w tym czasie o 1% do 3700-4500 USD/t, zaś PMP o 6% do 4400-5500 USD/tonę. Z kolei w Europie Zachodniej odnotowano nieznaczne zwyżki cen (wyrażonych w dolarach) – średnio o 1-2% wobec końca maja br.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here