Przewodniczący OPZZRiOR z zarzutami. Oszukał rolników na 2 mln zł

Przewodniczący OPZZRiOR z zarzutami. Sławomir I. wraz z synem Damianem I. miał wyłudzić towary rolne na kwotę prawie 2 mln zł oraz uszczuplić podatek VAT. o 140 tys. zł.

Przewodniczący OPZZRiOR z zarzutami

Znany działacz rolniczy z zarzutami. Prokuratura Okręgowa w Siedlcach nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzeń dokonanych przez Grupę Producencką ,,Nasze Zboża” z siedzibą w miejscowości Borki Kosy. Prokurentem w grupie jest znany rolnikom Sławomir I.  – Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Rolników i Organizacji Rolniczych oraz szef ugrupowania Ruch Społeczny Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei prezesem – jego syn Damian I.

Sławomir I. wraz z synem oszukiwali rolników

W toku śledztwa okazało się, że skupowali oni zboże i środki produkcji, za które nie zapłacili. Według śledczych od 2013 roku do marca 2016 roku wyłudzili w ten sposób ponad 1 milion 897 tysięcy złotych.

– Podejrzani nabywali od licznych wytwórców rzepak, kukurydzę, owies, żyto i inne zboża. Kupowali także od różnych podmiotów środki służące ochronie roślin, nawozy sztuczne i inne mienie niezwiązane bezpośrednio z obrotem zbożami, np. cement, gaz LPG, wyroby hutnicze, beton, sprzęt kontrolno–pomiarowy. Nie płacili przy tym za nabyte mienie i wykonane usługi. Podejrzani dokonywali zakupu różnego rodzaju towarów oraz usług. Ale mieli świadomość, że zapłata za nabyte mienie i usługi nie zostanie uiszczona. Spółka nie posiadała bowiem środków na regulowanie zaciąganych zobowiązań – wyjaśnia rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Arkadiusz Jaraszek.

Wyłudzili też VAT

Dodatkowo obu podejrzanym zarzucono uszczuplenie podatku VAT w kwocie około 140  tysięcy złotych.

40 osób pokrzywdzonych

Na tę chwilę status pokrzywdzonych działalnością spółki posiada ponad 40 osób.

Przewodniczący OPZZRiOR z zarzutami pod dozorem policji

Wobec podejrzanych zastosowano dozór policji, poręczenia majątkowe w wysokości po 30 tysiące złotych oraz zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie skupu zboża i innych płodów rolnych.

oprac. Kamila Szałaj

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here