Przymrozki dziesiątkują sady. Apel do ministra rolnictwa

Nawet – 6 stopni Celsjusza zanotowały termometry w świąteczną poniedziałkową noc. Tak niska temperatura uszkodziła wiele drzew w sadach. Straty liczą też producenci kukurydzy, buraka cukrowego, rzepaku, czereśni, porzeczek czy truskawek. Związek Sadowników RP już wystosował do ministra rolnictwa pismo z prośbą o uruchomienie mechanizmów pomocowych.

\"koń,

Sadownicy apelują o pomoc

Związek Sadowników zwraca uwagę, że zniszczeniu uległy całe plantacje, co może doprowadzić do bankructwa gospodarstw. Zdaniem sadowników istnieje realne niebezpieczeństwo, że rozwój sadownictwa może zostać zahamowany, jeśli resort rolnictwa w porę nie podejmie odpowiednich działań. Dlatego władze Związku apelują o uruchomienie wsparcia w formie rekompensat na jeden hektar uszkodzonych upraw.

– W minionych dniach kwietnia 2017 r. w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki, które dotknęły rejony sadownicze i spowodowały zniszczenia niemalże we wszystkich gatunkach upraw ogrodniczych. Związek Sadowników RP jako reprezentant polskich sadowników zwraca się z wnioskiem o szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych. Bardzo istotne jest, żeby straty zostały sprawnie oszacowane, szybkość działania jest ważna, ze względu na specyfikę sektora sadowniczego – zaapelował Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej w liście skierowanym do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Ubezpieczenia upraw z opóźnieniem

Kolejnym problemem rolników, który może pogłębić ekonomiczne skutki przymrozków są tegoroczne opóźnienia w terminie wykupu ubezpieczeń. Większość zakładów ze sprzedażą polis ruszyła dopiero 15 kwietnia. Jeśli dodamy do tego dwutygodniowy okres karencji, okazuje się, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za uprawy dopiero z początkiem maja. Czyli straty mrozowe rolnikom nie zostaną zrekompensowane.

–  Wielu sadowników uważa się za oszukanych przez system ubezpieczeń – wyjaśnia Maliszewski. I domaga się wyjaśnienia od resortu rolnictwa, czy istnieje jednak możliwość zakwalifikowania upraw do ubezpieczenia z pominięciem okresu karencji.

Synoptycy mają złe wiadomości dla rolników. W ciągu najbliższych dni mogą jeszcze wystąpić przygruntowe przymrozki.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics