Przymrozki nie odpuszczają. Zwalczanie chwastów w burakach cukrowych musi poczekać

Na najbliższe noce zapowiadane są przymrozki. W celu uniknięcia stresu poherbicydowego lub nawet uszkodzenia buraków niezbędne zabiegi zwalczania chwastów należy przesunąć na inny termin.

\"rolnik,

Jak przypominają eksperci z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ, przed spodziewanymi przymrozkami należy unikać stosowania herbicydów.

– Po silnych przymrozkach poniżej -3°C należy odczekać przynajmniej 2-3 dni, tak aby można ocenić faktyczne uszkodzenia buraków, które muszą być uwzględnione przy ustalaniu dawki herbicydów. Z kolei przy słabych przymrozkach do -3° C dawkę herbicydów działających przez liść należyzredukować (do -35 proc.) oraz zrezygnować z adiuwantów – radzą fachowcy z z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.

Przy jakich temperaturach wykonywać zabiegi chwastobójcze w burakach?

Największą skuteczność chwastobójczą w uprawie buraków cukrowych plantatorzy uzyskują, stosując herbicydy w temperaturze od 15 do 25°C przy wilgotności powietrza oscylującej w zakresie od 40 do 90 proc.

– W tak korzystnych warunkach następuje szybkie pobieranie oraz transport substancji czynnych do miejsca działania – wyjaśnia dr inż. Wojciech Miziniak z Instytutu Ochrony Roślin.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/stanze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here