Przymrozki, przędziorki, parch jabłoni. Zobacz aktualny komunikat sadowniczy

W sadach póki co nie ma znaczącego zagrożenia ze strony parcha jabłoni. Jednak zapowiadane na dziś opady mogą wywołać bardzo silne infekcję, która może wymagać zabiegu interwencyjnego.

 

\"rolnictwo,

 

– Zalecamy zabieg preparatem Delan 700 WG (0,5 kg/ha) przed spodziewanymi opadami. W obecnej sytuacji zasadny jest zabieg środkiem Faban 500 SC (1,2 l/ha), dzięki któremu nie będzie konieczności wykonywania zabiegu interwencyjnego po infekcjach –  informuje Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Natomiast w przypadku, gdy zabieg interwencyjny będzie konieczny, eksperci polecają preparat zawierający pyrimetani l, np. Batalion 450 SC (0,7 – 1 l/ha) w niskich temperaturach lub preparat zawierający difenokonazol, np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) w wyższych temperaturach.

Przędziorek owocowiec
W sadach, w których nie wykonano zabiegu olejami parafinowymi, a obecne są jaja zimowe przędziorków (liczna populacja szkodnika w ubiegłym sezonie) Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka zaleca zabieg jednym z preparatów jajobójczych, np. Nissorun Strong 250 EC 0,4 l/ha.

Nawożenie pozakorzeniowe jabłoni
– Zalecamy dokarmianie dolistne mieszanką FruitAkademia na różowy pąk. Dostarczenie drzewom składników pokarmowych jest bardzo ważne tuż przed kwitnieniem, wpływa na jakość kwiatów i odpowiednie zawiązanie owoców. Dodanie 1 l/ha Megafol poprawia przyswajalność składników pokarmowych – informują eksperci z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.

Przedłużenie żywotności kwiatów/ poprawa zawiązywania
Jedno lub dwukrotny oprysk gibereliną w fazie różowego pąka w dawce 0,5 l/ha przedłuża żywotność komórki jajowej w kwiecie jabłoni, co jest szczególnie istotne, gdy wystąpią niekorzystne warunki do zapylenia.

Uwaga na przymrozki
Arktyczne powietrze nad Polską powoduje, że nocą i nad ranem temperatura spada poniżej zera. W ostatnich dniach w wielu miejscach wystąpiły przymrozki. Według prognoz zagrożenie będzie się utrzymywało przez kolejne dni. Sytuacja jest szczególnie groźna dla gatunków podatnych.

– Zalecamy zabezpieczenie roślin przed uszkodzeniami biostymulatorem Megafol w dawce 2 – 3 l/ha. Zabieg wykonujemy przed spodziewanym spadkiem temperatury lub zaraz po – wyjaśniają specjaliści Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka

Stymulowanie kwitnienia i zawiązywania owoców
W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków podczas kwitnienia, polecane jest stosowanie preparatów stymulujących ten proces. Przykładem może być MC Set wytworzony z alg morskich (Ascophyllum nodosum ) oraz wzbogacony borem i cynkiem jest produktem. Pozytywnie wpływa on na kwitnienie i zawiązywanie owoców. Działanie preparatu ma pozytywny wpływ na zapłodnienie oraz na fazy bezpośrednio po nim następujące.

Nawożenie dolistne maliny, truskawki
Z uwagi na niskie temperatury nocą na roślinach widoczne są niedobory fosforu. Specjaliści z Warki polecają dokarmienie dolistne nawozem PLANTAFOL 10.54.10 w dawce 2,5 kg/ha.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here