Przypadki koronawirusa u zwierząt gospodarskich – procedura wykrywania

W związku z informacjami o wykrywaniu w niektórych krajach świata wirusa SARS-CoV’-2 u zwierząt gospodarskich, kotowatych zarówno domowych, jak i dzikich, utrzymywanych w ogrodach zoologicznych oraz u psów towarzyszących Główny Inspektorat Weterynarii opracował procedurę pobierania i przesyłania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywanła ww. wirusa, opracowaną w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Badania są odpłatne

Próbki do badań laboratoryjnych od zwierząt w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 należy kierować bezpośrednio do Zakładu Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Przedmiotowe badania wykonywane będą odpłatnie na koszt zlecającego badanie.

ASF: z obszaru zagrożenia uwolnione 23 gminy

Choroba COVID—19 nie jest zaliczana do chorób zwalczanych z urzędu, ani też rejestrowanych zarówno przez Komisję Europejską, jak również przez OIE. Mając na uwadze powyższe należy zatem pamiętać, że wykrycie wirusa u zwierząt, nie wiąże się, w chwili obecnej z żadnym postępowaniem administracyjnym w tym zakresie.

Pismo Głównego Lekarza Weterynarii wraz z procedurą >>>

Źródło:KRIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here