Przyszłość europejskiego rybołóstwa obroniona!

EUROPOSŁOWIE STANĘLI W OBRONIE PRZYSZŁOŚCI EUROPEJSKIEGO RYBOŁÓWSTWA.

Parlament Europejski przyjął propozycję nowej reformy większością 13 do 10 głosów, zgadzając się tym samym na odbudowę zasobów ryb do poziomu maksymalnych zrównoważonych odłowów, zakaz odrzutów oraz racjonalizację dopłat w sektorze rybołówstwa.

 

\"\"

 

Dziś, po 18 miesiącach negocjacji, Komisja Rybołówstwa w Parlamencie Europejskim zagłosowała w sprawie reformy rozporządzenia podstawowego wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).Głosowanie to przejdzie do historii.

Po raz pierwszy Parlament Europejski – głos wszystkich mieszkańców UE – działał jako współ-legislator przy, mając szansę zreformować tę niezwykle ważną dziedzinę gospodarki jaką jest europejskie rybołówstwo. Oceana pragnie pogratulować Europosłom postawy i poparcia dla ambitnej reformy WPRyb, która skończy z przełowieniem i radykalnie poprawi stan europejskiego rybołówstwa.

Czytaj: Rybacy czekają na reformy

W tym jakże istotnym dla europejskich zasobów ryb momencie, Xavier Pastor, dyrektor wykonawczy organizacji Oceana w Europie, wydał następujące oświadczenie:
"Dziś my, obywatele UE, przełamaliśmy utrzymywaną przez rządy państw członkowskich tradycję nadmiernej eksploatacji i niszczenia zasobów ryb oraz środowiska naturalnego. To właśnie aktualna, krótkowzroczna polityka doprowadziła sektor rybacki do obecnych kłopotów w jakich się znajduje. Dzisiaj pierwszy raz możemy spojrzeć w przyszłość z nadzieją na lepsze jutro, w którym obfite zasoby ryb zarządzane są w sposób zrównoważony a rybacy mają zapewniony dobrobyt."

Czytaj: KE zwiększyła uprawnienia do połowy ryb

Członkowie Komisji Rybołówstwa głosowali przez ponad 3 godziny a liczba poprawek poddanych pod głosowanie wynosiła 2500. Z zaakceptowanych przez Komisję poprawek, Oceana z zadowoleniem wita w szczególności:
 

  • Zobowiązanie by do 2015 roku uprawnienia do połowów ustalane były zgodnie z poziomami maksymalnych zrównoważonych odłowów, by zasoby ryb mogły odbudować się do końca 2020 roku.
  • Jasny zakaz odrzutów wraz z harmonogramem wprowadzania zakazu; wpływy ze sprzedaży odrzutów powinny zostać  wykorzystane do sfinansowania badań naukowych oraz systemów wzmocnienia kontroli.
  • Obowiązek nałożony na przemysł by dopłacać do programów zbierania danych naukowych oraz inspekcji i kontroli.
  • Wstrzymanie pomocy finansowej dla rybaków w przypadku nie przestrzegania przepisów WPRyb, a także zamrożenie dopłat dla państw członkowskich, które nie osiągną celów określonych  w przepisach UE dotyczących rybołówstwa.
  •  Obowiązek dostosowania zdolności połowowych do stanu zasobów oraz obowiązek gruntownej oceny zdolności połowowej poszczególnych państw członkowskich.
  •  Właściwa integracja przepisów dot. ochrony środowiska oraz tworzenia sieci obszarów dla odbudowy zasobów ryb.
  • Lepsza przejrzystość procesu legislacyjnego dot. rybołówstwa oraz zarządzania nim.

Podczas głosowania w czasie posiedzenia plenarnego, które ma się odbyć w pierwszym kwartale 2013 roku, Parlament Europejski zaakceptuje lub odrzuci postanowienia Komisji Rybołówstwa.

Dzięki wynikowi dzisiejszego głosowania Parlament dysponuje silnymi argumentami za osiągnięciem porozumienia w sprawie ambitnej reformy WPRyb. Będą one potrzebne podczas negocjacji z Radą Ministrów ds. Rybołówstwa, która przyjęła już pół roku temu rozczarowujące stanowisko w sprawie reformy.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics