PSL chce dawać ziemię młodym za darmo

PSL chce przekazywać za darmo ziemię młodym małżeństwom, które miałyby osiedlić się poza miastem. Samorządowcy z PSL już zaczęli ten projekt realizować w swoich gminach.

 

\"rolnictwo,

 

– Program „Ziemia dla młodych” ma pomóc młodym Polakom w uzyskaniu działki budowlanej pod budowę własnego domu. Chcemy, by działki na terenach gmin wiejskich, gdzie znajdują się grunty państwowe, były przekazywane chętnym za 1 zł. Taki projekt ustawy złożymy w Sejmie – deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Część samorządowców z PSL już teraz zaczęła oferować młodym małżeństwom ziemie na preferencyjnych warunkach. Tak jest w gminie Kurzętnik, rządzonej przez wójta Wojciech Dereszewski, która oferuje ponad 30 działek, należących do gminy, za połowę ceny ich wartości. Cena wywoławcza za m2 gruntu po upuście wynosi około 16 zł.

– Przyszło nam rządzić w dobie niżu demograficznego więc myślę, że jako samorządowcy musimy szukać takich rozwiązań, żeby zachęcić ludzi z większych miast do zamieszkania na terenie danej gminy – mówi Wojciech Dereszewski, wójt Kurzętnika.

W kolejce do wybudowania domu w gminie Kurzętnik jest 20 rodzin z całej Polski. Większość pochodzi z Mazowsza i województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. Do zakupu niektórych działek w Tereszewie zgłosiło się po kilku chętnych, dlatego właściciela musi wyłonić licytacja.

Samorząd zastrzegł, że działki nie można będzie sprzedać przez 10 lat.

Redakcja AgroNews, fot. PSL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here