PSL zaapelował do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników

PSL zaapelował do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników, którzy przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Posłowie PiS odrzucili projekt PSL, który zakładał pozostawienie obecnego wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet 60 lat dla mężczyzn.

 

\"\"

 

– Wszystko wskazuje na to, że przez PiS rolnicy będą pracować o 5 lat dłużej niż obecnie – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Posłowie PSL w trakcie piątkowej debaty parlamentarnej zgłosili poprawkę do ustawy, która gwarantowała utrzymanie dotychczasowego wieku emerytalnego dla rolników. PiS jednak tą poprawkę odrzucił. Dlatego już za rok, jeśli nic się nie zmieni rolnicy będą dużo później przechodzić na emeryturę.

– To skandaliczna decyzja – uważa prezes PSL. – Rolnictwo to niezwykle ciężki zawód. Nie można skazywać mieszkańców wsi na pracę ponad siły – dodaje.

Obecnie, mimo podniesienia wieku emerytalnego, rolnicy mogą przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat. PiS chce od 2018 roku podnieść go do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn.

PSL zapowiada dalszą walkę o niedopuszczenie do podniesienia wieku emerytalnego rolnikom.

– Będziemy korzystać z każdego sposobu, aby to podwyższenie wieku dla pracujących na wsi zablokować – zapowiada Kosiniak-Kamysz.

Redakcja AgroNews, fot. Krzysztof Białoskórski / Sejm

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics