Pszczela inicjatywa w Kozietułach

I Kozietulski Dzień Pszczoły pokazał siłę integracji lokalnej społeczności na rzecz ochrony bioróżnorodności. 3 czerwca, w tej niewielkiej miejscowości w powiecie grójeckim, odbył się rodzinny festyn pod hasłem „Ratujmy pszczoły”, zainicjowany przez miejscową przetwórnię owoców, firmę Döhler Sp. z o.o.

\"\"

Pszczeli projekt

Pomysłodawca projektu, firma Döhler Sp. z o.o. z siedzibą w Kozietułach Nowych, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. W swojej działalności stosuje zasady zrównoważonej produkcji i chętnie angażuje się w sprawy społeczności lokalnej, stawiając na wzajemną pomoc i integrację.

\"\"Korzystając z darów okolicznych sadów, firma postanowiła zainicjować w tym roku edukacyjny projekt ochrony pszczół i innych owadów zapylających, którego ważnym punktem stał się festyn rodzinny pod nazwą I Kozietulski Dzień Pszczoły. W ramach tego projektu Przetwórnia przekazała miejscowej szkole podstawowej mieszankę nasion 33 gatunków roślin miododajnych firmy Bayer, które zostały wysiane na terenie szkoły. Poprosiła też dzieci o wykonanie ilustracji tych roślin, które następnie umieszczono na tablicach z ich opisem botanicznym.

„Nasi pracownicy wykonali również 4 ule, które w przyszłym roku zostaną zasiedlone przez dziką pszczołę murarkę ogrodową. Dwa z nich zostaną w szkole, a kolejne dwa umieścimy obok biura naszej firmy, w sąsiedztwie wysianych przez nas roślin miododajnych” – powiedziała Karolina Śluzek, Specjalista ds. Agronomii w firmie Döhler Sp. z o.o.

Projekt przewiduje też cykl zajęć edukacyjnych oraz konkursów z zakresu wiedzy o ochronie przyrody, które odbędą się w miejscowych placówkach edukacyjnych.

„Wierzymy, że dzięki naszym działaniom, nie tylko wspomożemy proces zapylania sąsiadujących z terenem szkoły sadów, ale też zmotywujemy dzieci do aktywności na rzecz ochrony przyrody” – mówi Agnieszka Klimek – Dudzińska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kozietułach.

Edukacja, integracja i zabawa  

I Kozietulski Dzień Pszczoły, organizowany pod hasłem „Ratujmy pszczoły” cieszył się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych rodzin, jak i rodzin pracowników firmy Döhler.

\"\"Z zaproszonych gości na festynie obecny był radny powiatu grójeckiego, Pan Michał Pruś,  przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedsięwzięcie to współorganizowali  nauczyciele z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kozietułach oraz z Niepublicznego Przedszkola „Promyczek”, którzy przygotowali bogaty program artystyczny, konkurs wiedzy o pszczołach oraz konkurs na baner z hasłem przewodnim „Ratujmy pszczoły!”

Festyn uświetnili swoją obecnością strażacy oraz policjanci, pokazując sprzęt, na którym pracują i odpowiadając na liczne pytania zainteresowanych. Straż Pożarna z Kozietuł oraz z Mogielnicy przygotowała też dla widzów prawdziwą niespodziankę, przeprowadzając bardzo realistyczną symulację wypadku samochodowego.

Oprócz rozrywki, na gości czekał  poczęstunek w postaci grilla, serwowanego przez miejscową restaurację oraz słodkości, przygotowane przez grono pedagogiczne i rodziców uczniów. Nie zabrakło też miodu do degustacji, który tuż po pokazie miodobrania, serwowali miejscowi pszczelarze.

„Naszym celem było pokazanie dzieciom i ich rodzinom, że czasem trzeba naprawdę bardzo niewiele, żeby chronić pszczoły, a tym samym wspierać lokalną bioróżnorodność. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak wielkim entuzjazmem” – powiedziała Karolina Śluzek z firmy Döhler.


Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here