Pszczoły na rzepaku

Maj nazywany jest najpiękniejszym miesiącem roku. W tym czasie licznie zakwitają różne gatunki drzew, krzewów oraz roślin miododajnych, takich jak: rzepak i mniszek.

Miód rzepakowy w stanie płynnym jest prawie bezbarwny lub lekko słomkowy, z odcieniem zielonkawym, zależnie od roślin, z których zebrany został nektar. Po skrystalizowaniu przyjmuje barwę białą. Występuje tu przewaga cukru prostego glukozy nad fruktozą. Stosowany jest w chorobach układu krążenia, wzmacnia mięsień sercowy, leczy miażdżycę i drogi żółciowe. Ze względu na dużą zawartość glukozy jest nieocenioną odżywką regeneracyjną w stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.

W maju zakwita również rzepak ozimy, który jest jednym z wczesnych i wydajnych pożytków dla pszczół. Aby pożytek był wydajny, rzepak musi być zasiany w odpowiednim terminie, do dobrze uprawionej, wzmocnionej odpowiednią dawką nawozu ziemi. Dawniej rzepaki zakwitały w drugiej połowie maja, dziś w dobie ocieplenia klimatu zakwitają  w pierwszej połowie maja.

Aby pogoda dopisała
Jak wiemy, pszczoły niczego nie przyniosą, jeśli będzie zimno, będzie padał deszcz lub wiał silny wiatr. Ale na warunki atmosferyczne pszczelarz wpływu nie ma. Ma natomiast na przygotowanie pszczół do tego wczesnego pożytku. Zabiegi przygotowujące pszczoły do zbioru miodu na wczesnych pożytkach, rozpoczynamy jesienią.

Jesienią trzeba pszczoły doprowadzić do takiej siły, aby teraz w maju można było założyć nadstawki. Mimo że rodziny są silne, to bardzo ostrożnie powiększamy gniazda przez dodanie ramek z suszem, które wyjęliśmy z uli jesienią. Jak pszczoły zaczną pobielać ramki, wówczas możemy zacząć poszerzać gniazda węzą. Zarówno ramki z suszem jak i węzą w maju wkładamy za czerw a przed zapasy.

Po założeniu nadstawki, otwieramy po dwie lub trzy skrajne uliczki w gnieździe w zależności od siły rodziny. W miejsce wyjętych beleczek wstawiamy segmenty, aby pszczoły mogły swobodnie przechodzić do nadstawki. Nie otwieramy całego gniazda, bo w razie ochłodzenia nawet silnym rodzinom trudno jest utrzymać odpowiednią temperaturę w gnieździe, a w krytycznej sytuacji pszczoły opuszczą nadstawkę i zejdą do gniazda, aby je ogrzać. Nadstawki nadal przykrywamy matami słomianymi i staramy się jak najlepiej ocieplić gniazda.
\"Jak
Dlaczego na wczesne pożytki potrzebne są tylko silne rodziny?

  1. Silne rodziny będą znosiły pyłek i nektar w pierwszej fazie kwitnienia rzepaku, co wydłuży nam okres znoszenia nektaru do ula i zwiększy wydajność.
  2. Silne rodziny ogrzeją gniazda i zmarznięte zbieraczki, które wrócą do ula.

Ze słabymi rodzinami postępujemy podobnie jak z rodzinami silnymi, tylko nie dajemy im nadstawek i pozwalamy dojść do siły na pożytek akacjowy.

Drugim wczesnym pożytkiem dla pszczół jest mniszek lekarski, który kwitnie od końca kwietnia do końca maja na łąkach, trawnikach i nieużytkach. Duże ilości mniszka występują też w sadach między drzewami.

Romuald Dąbrowski
prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi

Zródło: Rada, www.lodr-bratoszewice.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here