Pszczoły zamieszkają u Habsburgów

Miejska pasieka powstaje w Parku Habsburgów w Żywcu. Burmistrz miasta Antoni Szlagor poinformował w poniedziałek, że stanęło już dziewięć uli, które są obecnie zasiedlane pszczelimi rodzinami. Pasieka oficjalnie otwarta zostanie w sobotę.

\"rolnictwo,

 

– Chcemy pokazać wszystkim, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, jak ważne są dla nas pszczoły. To nie tylko miód. Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylanych przez owady – powiedział Antoni Szlagor.

– Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez te owady. (…) Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków – dodał.

Pszczoły będą miały profesjonalną opiekę

Pasieką będą opiekowali się doświadczeni pszczelarze z jednej z żywieckich firm, która m.in. sfinansowała zakup uli.

– To muszą być fachowcy, który będą potrafili natychmiast zareagować choćby w przypadku choroby pszczół – dodał burmistrz Żywca.

Atrakcje z pszczołą w roli głównej

Twórcy pasieki miejskiej mają w planach organizację imprez, podczas których będą promowali wiedzę na temat pszczół.

– Najbliższą z nich będzie – zaplanowane na wrzesień – żywieckie miodobranie – powiedział samorządowiec.

Ule zostały ustawione przy stajni miejskiej i mini-zoo w żywieckim parku, który znajduje się obok Starego Zamku i Pałacu Habsburgów. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. W 2009 r. został zrewitalizowany. Jest obecnie jedną z największych atrakcji Żywca.

Źródło: Nauka w Polsce PAP,  fot. UM Żywiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here