Pszenica na wysokim poziomie

Duży popyt eksportowy przyczynia się do utrzymania cen pszenicy na wysokim poziomie. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 17-23.09.2012 r. za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie w kraju płacono 950 zł/t, tj. o blisko 3% więcej niż w poprzednim tygodniu i miesiąc wcześniej – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Jednocześnie ziarno to było o 16% droższe niż w porównywalnym okresie 2011 r. Średnia cena żyta konsumpcyjnego kształtowała się na poziomie 693 zł/t, tj. o 3,3% niższym niż w poprzednim tygodniu.

Cena tego zboża była zbliżona do notowanej miesiąc wcześniej, ale o 18% niższa niż przed rokiem. Średnia cena jęczmienia paszowego, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, wzrosła o 3,6%, do 850 zł/t. Cena ta była o ponad 4% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 18% wyższa niż przed rokiem.

Rosnące dostawy kukurydzy z nowych zbiorów wywierają presję na spadek cen tego ziarna. W trzecim tygodniu września 2012 r. przeciętna cena skupu kukurydzy była znacznie (o 5,5%) niższa niż w poprzednim tygodniu i ukształtowała się na poziomie 898 zł/t. Ziarno to było o 6% tańsze niż przed miesiącem, ale o 14% droższe przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Agencja Rynku Rolnego
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here