Pszenica ze spadkiem, a rzepak znów zaskakuje

Kontrakty na kompleks sojowy, rzepak i amerykańską kukurydzę rosły w pierwszym tygodniu stycznia. Rekordzistą w tym gronie był unijny rzepak, który podrożał o blisko 10% w skali tygodnia i o 1/5 w skali miesiąca. Jednocześnie prawie każdego dnia notowania nasion ustalają nowe historyczne szczyty, a obecne poziomy cen są blisko dwa razy wyższe niż przed rokiem.

Pszenica ze spadkiem, a rzepak znów zaskakuje
Pszenica ze spadkiem, a rzepak znów zaskakuje

Wzrostom notowań soi i kukurydzy w Chicago sprzyjają obawy o poziom produkcji tych upraw w Ameryce Południowej. Zjawisko pogodowe La-Nina daje o sobie znać deficytem opadów w Argentynie i południowej części brazylijskich upraw. Na doskonałe wcześniej warunki upraw trafiła za to pszenica, w przypadku której rekordowe zbiory w Argentynie się kończą.

Pszenica ma za sobą spadkowy tydzień

Dla amerykańskiego kontraktu na pszenicę SRW był to piąty z kolei tydzień zamknięty na minusie, a dla unijnej pszenicy szósty z rzędu tydzień ze stratami. W ciągu tygodnia oba kontrakty spadły na nowe – kilkumiesięczne minima, ale piątkowe odbicie ograniczyło skalę tygodniowej przeceny do ok. 1,5%.

Uczestnicy rynku oczekują, że w publikowanym  w poniedziałek (10.01.2022) raporcie, USDA obniży prognozy światowej produkcji soi i kukurydzy, ale kolejny już raz podniesie globalne zbiory pszenicy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wstępne podsumowanie dwóch naborów z PROW 2014 – 2020

O przyznanie pomocy na inwestycje podnoszące jakość drzewostanu można się było starać do 29 lipca 2022 r., a 1 sierpnia 2022 r. był ostatnim...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,621ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE