Ptasia grypa: bioasekuracja dotyczy wszystkich

Przepisy rozporządzenia w sprawie środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków dotyczą wszystkich hodowli kur, nawet tych najmniejszych – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

 

\"rolnictwo,

 

KIPDiP wyjaśnia, powołując się na interpretację stosowaną przez Główny Inspektorat Weterynarii, że każdy hodowca drobiu w Polsce, niezależnie od tego czy posiada stado składające się z tysięcy ptaków, czy jest właścicielem jedynie kilku kur, musi wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków, w których jest utrzymywany drób.

– Każdy posiadacz, nawet niewielkiego stada, jest zobowiązany do noszenia odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonych do danego budynku. Każdy właściciel, nawet kilku kaczek czy gołębi, musi także prowadzić dokumentację, która zawiera między innymi informacje dotyczące spadku pobierania paszy. Przestrzeganie tych przepisów, zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sprzed 20 dni będą egzekwować powiatowi lekarze weterynarii – czytamy w komunikacie KIPDiP.

Za brak stosowania się do nowego prawa grozi grzywna, a nawet kara aresztu lub ograniczenia wolności.

W związku z potencjalnymi kosztami oraz stopniem skomplikowania wielu procedur bioasekuracyjnych powszechnie zakładano, że właścicieli małych stad dotyczą tylko niektóre postanowienia rozporządzenia.

– Interpretacja GIW jednoznacznie jednak przesądza, że wszystkie zapisy rozporządzenia musi stosować każdy posiadacz drobiu, bez względu na wielkość stada – wyjaśnia KIPDiP.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here