Ptasia grypa i ASF na Mazowszu. Policja i weterynarze kontrolują targowiska

Pół Polski zostało już zaatakowane przez ptasią grypę. Wirus pojawił się już w ośmiu województwach – ostatnio na Mazowszu, gdzie produkuje się najwięcej drobiu rzeźnego w kraju.

 

\"rolnictwo,

 

Wykryte na Mazowszu ogniska ptasiej grypy oraz choroby ASF spowodowały podjęcie działań profilaktycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii wspólnie z Policją. Kontrolą zostały objęte  stragany na targowisku miejskim w Białobrzegach.

– W ubiegłym tygodniu Powiatowy Lekarz Weterynarii wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach skontrolował stragany i miejsca handlu żywą zwierzyną i ptactwem na miejskim targowisku w Białobrzegach. Podczas kontroli sprawdzane były m.in. odpowiednie dokumenty potwierdzające identyfikację, rejestrację zwierząt, pochodzenie i świadectwa zdrowia – informuje KPP w Białobrzegach.

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zakazane jest oferowanie do sprzedaży i zbywanie w każdy inny sposób ptaków takich jak: kur, gęsi, kaczek, przepiórek, perlic, gołębi, bażantów i kuropatw na targowiskach. Dotyczy to zasad bezpieczeństwa jakie zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu ograniczenia występowania ptasiej grypy.

– Natomiast wirus ASF jest nieuleczalną chorobą zakaźną dotykająca populacje świń domowych i zdziczałych. Handel tymi zwierzętami, przemieszczanie i ich ubój mogą być prowadzone tylko pod warunkiem spełnienia wszystkich obowiązujących przepisów – przypomina Policja.

Jak informuje KPP w Białobrzegach, po przeprowadzonej kontroli na targowisku nie wykryte zostały żadne nieprawidłowości ani nie zostały ujawnione nowe ogniska ASF czy ptasiej grypy.

Redakcja AgroNews,
fot.:http://kwp.radom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here