Ptasia grypa już u naszych sąsiadów

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia w październiku 2020 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków na terytorium Królestwa Niderlandów oraz u dzikich ptaków w Niemczech.

Ognisko HPAI u drobiu w Królestwie Niderlandów zostało potwierdzone 29 października 2020 r. w gospodarstwie utrzymującym 35 750 brojlerów, położonym w prowincji Geldria. W związku z powyższym, procedowana jest decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej dotycząca ustanowienia niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Królestwie Niderlandów.

Ponadto na terytorium Królestwa Niderlandów oraz Niemiec stwierdzono HPAI u dzikich ptaków wodnych:

  • w Królestwie Niderlandów: 20.10.2020 r. u dwóch łabędzi niemych oraz 26.10.2020. u świstuna zwyczajnego,
  • w Niemczech: 30.10.2020. u świstuna zwyczajnego i myszołowa w 3 landach: Hamburg, Maklemburgia-Pomorze Przednie oraz Szlezwig-Holsztyn.

Grypa ptaków wciąż jest groźna! Apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu, zarówno utrzymujących drób w gospodarstwach komercyjnych, jak również w hodowlach przydomowych na użytek własny o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji, a w szczególności zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem ptaków dzikich. Ponadto, jeżeli jest to możliwe, Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki.

Źródło: GIW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here