Ptasia grypa: kolejnych pięć olbrzymich stad do utylizacji!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych pięciu dużych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę trwa utylizacja zwierząt.

Próbki do badań laboratoryjnych we wszystkich gospodarstwach zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o objawach nerwowych, oraz zmniejszeniu pobierania wody i paszy oraz zwiększonej śmiertelności drobiu.

Ptasia grypa: kolejnych pięć olbrzymich stad do utylizacji!
Ptasia grypa: kolejnych pięć olbrzymich stad do utylizacji!

Olbrzymie stada do utylizacji

Ognisko HPAI nr 12 w 2021 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. Jest to ognisko wtórne do ogniska HPAI nr 9 w 2021 r. stwierdzonego 25 stycznia br. w tej samej miejscowości.

Ognisko HPAI nr 13 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu, w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie.

Ognisko HPAI nr 14 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku ze stwierdzeniem ogniska nr 8 w 2021 r.

Ptasia grypa – aktualne dane Głównego Lekarza Weterynarii

Ognisko HPAI nr 15 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów, w gminie Wróblew, powiat sieradzki, woj. łódzkie.

Ognisko HPAI nr 16 w 2021 r. stwierdzono  w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie.

W gospodarstwach wdrożone zostały procedury: zabicie drobiu i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie dezynfekcji wstępnej, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI.

AM/Redakcja AgroNews na podstawie GIW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here