Ptasia grypa na Podkarpaciu. Jest już piąte ognisko choroby

Pojawiły się kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce. Wirus zaatakował następną fermę w województwie lubuskim. Potwierdzono także przypadek w woj. podkarpackim. Do tej pory odnotowano pięć ognisk tej choroby.

 

\"rolnictwo,


Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie piątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Wirus pojawił się w gminie Przemyśl (woj. podkarpackie) w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywane były 72 sztuki drobiu różnych gatunków, tj. kury, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki.

Również 18 grudnia potwierdzono wystąpienie czwartego ogniska grypy ptaków. Choroba pojawiła się w stadzie, w którym utrzymywano ok. 36 185 sztuk indyka w wieku od 10 do 13 tygodni. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby, znajduje się w gminie Deszczno (powiat gorzowski, województwo lubuskie), w obrębie obszaru zapowietrzonego.

Jak bronić się przed wirusem?
Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Wirus przekroczył granicę kolejnego województwa. Dlatego Główny Lekarz Weterynarii stanowczo zaleca, aby każde gospodarstwo utrzymujące drób stosowało odpowiednie środki bioasekuracji. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w tym w szczególności:

  • wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany,
  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków;
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Jak rozpoznać chorobę?


Główny Lekarz Weterynarii, informuje, że wszelkie podejrzenia pojawienia się wirusa w stadzie drobiu powinny być natychmiast zgłaszane do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta).


Niepokój hodowców powinny wzbudzić objawy, takie jak:

  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
  • spadek dziennej produkcji jaj;
  • spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

Podobne ogniska wirusa pojawiły się także w hodowlach drobiu i u ptactwa dzikiego na terenie Europy. Wirus H5N8 zaatakował w Niemczech i Austrii i na Węgrzech. Pojawił się także w Szwajcarii, Holandii, Chorwacji i Danii.

W Polsce ptasia grypa w stadach drobiu hodowlanego pojawiła się dwa razy: na przełomie 2005 i 2006 roku oraz w 2007 roku. Straty producentów spowodowane ostatnim wystąpieniem wirusa zostały oszacowane na 19 mln zł.

Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj,
fot.:flickr.com/Aurelijus Valeisa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here