IERiGŻ: Ceny nawozów mineralnych jeszcze spadną

W październiku popyt na nawozy mineralne był wyraźnie mniejszy niż w pierwszej połowie roku, co sprzyjało obniżkom ich cen – wynika z najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

– Ceny nawozów na krajowym rynku zmalały w analizowanym miesiącu średnio o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym spadki cen dotyczyły przede wszystkim nawozów azotowych – czytamy w raporcie.

Najbardziej, bo o 1,7 proc. potaniał mocznik, a saletrzak i saletra amonowa 1,4 proc. Spadek cen odnotowano również m.in. w przypadku polifoski (o 1,1 proc.) oraz soli potasowej (o 1,0 proc.). Z kolei w ujęciu rocznym nawozy mineralne potaniały średnio o 7,5 proc.

Eksperci z IERiGŻ przewidują, że ceny te powinny jeszcze zmaleć, a podwyżek należy spodziewać się najwcześniej za kilka miesięcy.

– Dystrybutorzy nawozów będą prawdopodobnie wprowadzać posezonowe obniżki cen w celu przygotowania powierzchni magazynowej pod nowe dostawy przed sezonem wiosennym w 2017 r. – informują analitycy IERiGŻ.

Ich zdaniem z powodu kiepskiej koniunktury na rynku zbóż i większości innych produktów roślinnych popyt na nawozy będzie prawdopodobnie mniejszy niż w latach poprzednich. To spowoduje stabilizację cen w okresie wiosennego stosowania nawozów. Nie bez znaczenia jest też fakt wcześniejszej wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

– W niektórych latach, większość dopłat bezpośrednich była wypłacana w stosunkowo krótkim okresie, zwykle na początku roku kalendarzowego, co dynamizowało popyt skutkując wyraźnymi podwyżkami cen nawozów. W 2017 r. taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż większość dopłat bezpośrednich za 2016 r. w formie zaliczek została przelana na konta bankowe producentów rolnych do końca listopada 2016 r. – wyjaśniają eksperci IERiGŻ.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.: flickr.com/Micolo J

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here