Ptasia grypa pochłonęła już ponad 1,1 mln sztuk drobiu. A ognisk nadal przybywa

W Polsce jest już 43 ognisk ptasiej grypy wśród drobiu hodowlanego. Do tej pory choroba zaatakowała w dziewięciu województwach. Zlikwidowano ok. 1,1 mln sztuk drobiu, z czego ok. 1 mln w woj. lubuskim.

 

\"rolnictwo,

 

Ptasia grypa u drobiu zaatakowała fermy przede wszystkim w woj. lubuskim. Tam też 3 grudnia wykryto pierwsze ognisko tej choroby w kraju. Do dziś potwierdzono 17 przypadków wystąpienia wirusa w woj. lubuskim. Kolejne trzy pojawiły się w Wielkopolsce. Pojedyncze przypadki stwierdzano także w województwach: warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Obawy hodowców i producentów drobiu budzi przede wszystkim obecność wirusa w Wielkopolsce i Na Mazowszu, które należą do największych regiony w produkcji drobiowego żywca rzeźnego w Polsce. Z danych GUS wynika, że w woj. mazowieckim w 2015 roku wyprodukowano 702 tys. ton, a w woj. wielkopolskim – 494 tys. ton.

Kolejne pięć ognisk
Dziś rano Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych pięciu przypadków ptasiej grypy: w województwach: wielkopolskim (49635 sztuk indyków i 19815 sztuk kaczek), warmińsko-mazurskim (15270 sztuk indyków), dolnośląskim (93902 sztuki kur niosek) i podkarpackim (20 sztuk drobiu).

Trwa szacowanie szkód
Resort rolnictwa uruchomił rekompensaty dla producentów drobiu którzy z powodu ptasiej grypy nie mogą sprzedać swojego drobiu, a których fermy znajdują się w strefie zapowietrzenia lub zagrożenia. Wnioski należy składać od 1 do 28 lutego 2017 r. do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rekompensata będzie wypłacana do każdej sztuki drobiu utrzymywanego w gospodarstwie położonym na obszarze  zapowietrzonym lub zagrożonym przed otrzymaniem przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia choroby, w wysokości 25 zł – w przypadku indyka lub strusia, 15 zł – w przypadku kaczki lub gęsi, 5 zł – w przypadku kury, perlicy lub przepiórki, 4 zł – w przypadku pozostałych gatunków drobiu.

Z kolei hodowcy, których ptaki zostały zutylizowane, otrzymują odszkodowanie za każdą sztukę drobiu. Pieniądze na ten cel pochodzą z puli środków przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych, które znajdują się w rezerwie celowej ministra rolnictwa.

W Polsce ptasia grypa w stadach drobiu hodowlanego pojawiła się dwa razy: na przełomie 2005 i 2006 roku oraz w 2007 roku. Straty producentów spowodowane ostatnim wystąpieniem wirusa zostały oszacowane na 19 mln zł.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here