Ptasia grypa pojawiła się w kolejnym województwie

Ptasia grypa przekroczyła granicę kolejnego województwa. Chorobę wykryto w województwie opolskim. Do tej pory ogniska wirusa pojawiały się w woj. lubuskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.
 

 

\"rolnictwo,

 

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 228 sztuk drobiu w miejscowości Przewóz (gmina Cisek, powiat kędzierzyńsko-kozielski, województwo opolskie).

Pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto w stadzie drobiu hodowlanego na początku grudnia. Do tej pory potwierdzono 23 ogniska tej choroby w czterech województwach: lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. Póki co choroba nie atakuje w największych  w produkcji drobiowego żywca rzeźnego regionach, czyli w woj. mazowieckim, wielkopolskim czy warmińsko-mazurskim. Ale eksport drobiu z naszego kraju na rynek np. azjatycki już został zawieszony.

 

 

Podobne ogniska wirusa pojawiły się także w hodowlach drobiu i u ptactwa dzikiego na terenie Europy. Wirus H5N8 zaatakował w Niemczech i Austrii i na Węgrzech. Pojawił się także w Szwajcarii, Holandii, Chorwacji i Danii.

W Polsce ptasia grypa w stadach drobiu hodowlanego pojawiła się dwa razy: na przełomie 2005 i 2006 roku oraz w 2007 roku. Straty producentów spowodowane ostatnim wystąpieniem wirusa zostały oszacowane na 19 mln zł.

Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here