Ptasia grypa zaatakowała też USA. Wirus może być groźny dla ludzi

Pierwsze od 2015 roku ognisko grypy ptaków wśród drobiu, w stadzie liczącym 73,5 tysiąca sztuk, wykryto w Stanach Zjednoczonych – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

 

\"rolnictwo,

Wirus ptasiej grypy podtypu H7 może być groźny dla ludzi

– Zarażona ferma jest zlokalizowana w południowej części stanu Tennessee. W sześciomilowej strefie (około dziesięciokilometrowej) dookoła ogniska znajduje się 30 innych ferm. Wirus potwierdzony w USA to podtyp H7, który może być groźny dla ludzi – czytamy w komunikacie KIPDiP.

Firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014 – 2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski.

– W USA wykryto wirusa podtypu H7, co może doprowadzić do gwałtownych reakcji konsumentów i spadków cen mięsa drobiowego na tamtejszym rynku. Utrata statusu kraju wolnego od grypy ptaków przez USA może sprzyjać brazylijskim eksporterom oraz w dłuższym terminie doprowadzić do wzrostu cen mięsa drobiowego i jaj  w Europie – wyjaśnia KIPDiP.

48 mln sztuk drobiu do utylizacji

Izba przypomina, że poprzednio grypa ptaków pojawiła się w Stanach Zjednoczonych między połową grudnia 2014 roku, a połową czerwca roku 2015. Wyznaczono wtedy 223 ogniska choroby w 15 stanach, zlikwidowano około 48 milionów sztuk drobiu, a koszty grypy oszacowano na miliard 600 mln dolarów. USA są drugim największym, po Brazylii, światowym eksporterem mięsa drobiowego.

Redakcja AgroNews, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here