Umacniają się ceny pszenicy

Pod wpływem egipskich zakupów oraz słabego euro umocniły się ceny pszenicy – poinformowali analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie marcowym po zeszłotygodniowej stabilizacji zwiększyła wartość o 1,7 proc. do 175 Euro/t (przez 2 tyg. wzrost o 1,4 proc.), a więc do wartości najwyższej od 7 miesięcy.

– Wzrost notowań w bieżącym tygodniu wbrew czynnikom fundamentalnym (duża podaż oraz dobre warunki wzrostu na północnej półkuli) był spowodowany zakupem przez egipski GASC 0,535 mln ton pszenicy na wtorkowym przetargu, osłabieniem Euro wobec dolara amerykańskiego oraz środowym umocnieniem notowań pszenicy w Chicago – wyjaśnią eksperci. I zwracają uwagę, że egipski zakup był największym jednorazowym zakupem od stycznia 2014 roku.

Na notowania pszenicy wpłynęły również pośrednio wzrosty notowań kukurydzy oraz soi na fali możliwych zmian polityki wobec biopaliw w USA. 

– Notowania pszenicy w Chicago na marzec br. przez tydzień obniżyły wartość 1,4 proc. do  158,7 USD/t pomimo środowego około 3 proc. umocnienia spowodowanego zwłaszcza egipskim, dużym zakupem pszenicy – czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here