Ptasia grypa szerzy się na Wielkopolsce

Ptasia grypa nie odpuszcza. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 11 ognisk HPAI w tym roku. Dwa ogniska potwierdzono w województwie małopolskim i aż dziewięć w Wielkopolsce.

Ptasia grypa zaatakowała Wielkopolskę
Ptasia grypa zaatakowała Wielkopolskę

W Wielkopolsce potwierdzono aż 9 ognisk HPAI

Dwa ogniska choroby (52 i 53 ognisko w 2021 r.) zostały wykryte w województwie małopolskim w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice, w miejscowości Bielanka. W gospodarstwach komercyjnych hodowano w sumie ponad 17 000 ptaków- indyków rzeźnych i kur niosek.

Pozostałe dziewięć ognisk HPAI (54-62 ognisko w 2021 r.) stwierdzono w woj. wielkopolskim, w powiecie kaliskim, na terenie gmin Opatówek (3 ogniska), Koźminek (3 ogniska), Ceków-Kolonia (2 ogniska) oraz Szczytniki (1 ognisko). W gospodarstwach komercyjnych utrzymujących kaczki (8 ferm) lub indyki (1 ferma). Łącznie w tych ogniskach HPAI w powiecie kaliskim utrzymywano ponad 130 000 sztuk kaczek rzeźnych bądź indyków rzeźnych.

Sieci detaliczne odchodzą od kupowania jajek pochodzących z chowu klatkowego

W gospodarstwach, w których stwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI.

AM/Redakcja AgroNews na podst. GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

siedem + 15 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE