Rada Młodych Rolników u ministra. Poruszono najważniejsze problemy w rolnictwie

Z Radą Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych rozmawiał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski o najważniejszych problemach w rolnictwie.

Spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z Radą Młodych Rolników przy KRIR (fot. MRiRW)
Rada Młodych Rolników u ministra. Poruszono najważniejsze problemy w rolnictwie

Dopłaty do sprzedanego zboża

– Nie ma idealnej interwencji – stwierdził szef resortu rolnictwa odnosząc się do uwag młodych rolników w sprawie dopłat do sprzedanego zboża.

Minister podkreślił, że procedura związana z rozporządzeniem powinna się zakończyć w trybie obiegowym. Zaznaczył przy tym, że wsparcie ma ograniczone środki finansowe, a ponadto należało zwrócić uwagę na szczególne uszczelnienie systemu.

Upłynnienie nadwyżki zbóż

 – Niezbędna jest odpowiednia infrastruktura techniczna, finansowa i ludzka, aby było możliwe rozwijanie i zwiększanie eksportu, w tym nadwyżek zbóż – powiedział minister.

Kwestia poszukiwania nowych rynków zbytu wymaga według szefa resortu rolnictwa odpowiedniej rozbudowy służb handlowych w krajach o potencjalnych rynkach zbytu. Dodał przy tym, że niezbędna jest odpowiednia infrastruktura portowa oraz niezbędna infrastruktura finansowa w zakresie kredytów i ubezpieczeń eksportowych.

Obrona hodowli zwierząt

Uczestniczący w spotkaniu podsekretarz stanu Adam Nowak zwrócił uwagę, że niezbędne jest wsparcie sektora produkcji zwierzęcej, gdyż jest on ściśle powiązany z produkcją roślinną.

Minister Czesław Siekierski dodał, że również opowiada się nie tylko za utrzymaniem hodowli zwierząt, ale jej rozwojem. Podkreślił jednocześnie, że zwierzęta te muszą być utrzymywane w zgodzie z ich dobrostanem. Minister potwierdził również, że udział przedstawicieli obrońców zwierząt w wejściu do gospodarstwa możliwy jest tylko jako towarzyszenie przedstawicielowi służb weterynaryjnych.

Opłacalność produkcji

 – Podstawowym problemem w rolnictwie jest brak opłacalności produkcji za co odpowiedzialna jest przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę, nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy i ograniczenia wynikające z Zielonego Ładu – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

– Rzeczywistości nie da się oszukać i bardzo ważne jest trwałe powiązanie producentów rolnych z przetwórstwem – dodał szef resortu rolnictwa.

Wsparcie rolników

– Wielokrotnie zwracałem uwagę na posiedzeniach Rady Ministrów, że niezbędne jest wsparcie rolników, aby mogli przetrwać w tym trudnym czasie – powiedział minister.

– Musimy sobie jednak zdawać sprawę z ograniczeń budżetowych, gdyż borykamy się z deficytem budżetowym – dodał szef resortu rolnictwa.

– Mam świadomość, że nasze propozycje nie są na miarę waszych oczekiwań, ale nie ma idealnych rozwiązań – stwierdził minister.

Krajowa Grupa Spożywcza

Odpowiadając przedstawicielom młodych rolników na sugestie dotyczące reagowania na rynku Krajowej Grupy Spożywczej szef resortu rolnictwa podkreślił, że dysponuje ona zbyt małym potencjałem, aby mogła skutecznie interweniować na poszczególnych rynkach.

Źródło i fot.: MRiRW

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics