Szkody spowodowane przez przymrozki – gdzie złożyć wniosek o oszacowanie?

W ciągu ostatnich kilku dni wystąpiły wiosenne przymrozki. Zgodnie z  definicją zawartą w wytycznych dla tzw. Komisji klęskowych powołanych przez wojewodę przymrozki wiosenne – oznaczają szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C, w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.

Szkody spowodowane przez przymrozki – gdzie złożyć wniosek o oszacowanie?

Spadek temperatury niekorzystnie wpłynął  w zasadzie na wszystkie rolnicze rośliny aktualnie kwitnące w sadach oraz plantacje rzepaku, wschodzące uprawy buraków,  ziemniaków. Miejscami temperatura spadła  nawet do – 6 czy -8°C. Uszkodzeniom uległy także winnice, które stają się coraz popularniejsze. Co prawda rolnicy mówią, że o faktycznych szkodach będzie można powiedzieć za klika dni. Nie mniej jednak to co obserwują dzisiaj, to uszkodzeniem uległy sady morelowe prawie w 100%. Natomiast, co do pozostałych roślin sadowniczych w zależności jak przechodziła fala mrozu, może to być ok. 50% – ale jak zaznaczają, tego jeszcze nie można ocenić.

W tym roku aura nie jest łaskawa dla upraw. O ile z wilgotnością gleby obecnie nie jest źle, to niskie temperatury nie sprzyjają roślinom i owadom zapylającym. Chodzi tutaj o pszczoły, które po zimie nie zdążyły jeszcze nabrać sił do oblotu pól, to jeszcze niskie temperatury powodują brak oblotu przez pszczoły plantacji. W związku z tym można się spodziewać strat.

Straty spowodowane przez przymrozki szacują tzw. gminne komisje klęskowe powoływane przez wojewodę. W Wielkopolsce działają one w trybie ciągłym. Zatem aby przymrozkowe szkody zostały oszacowane należy złożyć do komisji gminnej wniosek o oszacowanie szkód.

Zgodnie z wytycznymi dla komisji szacujących straty w przypadku szkód spowodowanych przez przymrozki komisja szacuje szkody dwukrotnie.

Komisja szacuje także dwukrotnie szkody w przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, powódź lub grad w drzewach owocowych (dotyczy wyłącznie drzew owocowych jako środka trwałego natomiast nie dotyczy szkód w owocach tj. plonie):

  • po raz pierwszy – w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód,
  • po raz drugi – nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód.

W pierwszym etapie szacowania szkód w drzewach owocowych sporządza się protokół w formie notatki zawierający dane niezbędne przy powtórnym szacowaniu szkód. Komisja dokonując szacowania po raz drugi sporządza protokół z oszacowania szkód. Następnie Komisja jest zobowiązana w terminie 30 dni od oszacowania szkód złożyć wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód protokół oszacowania szkód. Natomiast w przypadku protokołów zbiorczych w terminie 45 dni.

Opracowanie:
Marta Ceglarek
WIR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwyrodnialec strzelał z wiatrówki do kotów! Grozi mu więzienie

Wschowscy kryminalni zatrzymali 72-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie wschowskim strzelał do kotów. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics