Raport Dess`a zagraża polskiemu rolnictwu?

Raport Dess`a stanowi zagrożenie dla polskiego rolnictwa – uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Dlatego pod koniec maja wystosował on do polskich europarlamentarzystów list, w którym zwraca uwagę na zagrożenia dla naszego rolnictwa jakie wynikają z tego dokumentu.

W dniu 25 maja 2011 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego przyjęła w głosowaniu Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie WPR do 2020 r.: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi, autorstwa Alberta Dess\’a, zwany również raportem Dess\’a, będący reakcją na przedstawiony w dniu 18 listopada 2010 roku przez Komisję Komunikat WPR do 2020 r.: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnym (KOM(2010)672).

W ocenie ministra Marka Sawickiego tekst raportu Dess\’a w jego obecnym kształcie jest niezgodny z interesami Polski i zagraża polskiemu rolnictwu. Wiele z zapisów raportu jest sprzecznych z przyjętym w dniu 4 lutego 2011 roku Stanowiskiem Rządu do Komunikatu Komisji „WPR do 2020: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi".

Przyjęty projekt zawiera niekorzystne dla Polski zapisy dotyczące przyszłości zarówno płatności bezpośrednich, jak również II filara WPR.

\"W
 

W liście minister Sawicki zwraca uwagę na szereg niepomyślnych dla naszego rolnictwa zapisów zawartych w projekcie raportu. Przede wszystkim odrzucona została tak ważna dla Polski koncepcja jednolitej w całej UE stawki powierzchniowej płatności bezpośrednich (flat rate), która zdaniem Polski najlepiej odpowiadałaby realizacji obecnych i przyszłych celów WPR, jak również zapewniłaby konieczne wyrównanie poziomów wsparcia między państwami członkowskimi. Według projektu raportu dystrybucja środków WPR zarówno wśród państw członkowskich, jak i wśród rolników, miałaby przebiegać według kryteriów obiektywnych, zgodnie z tzw. „podejściem pragmatycznym", a odchodzenie od niekorzystnego i sprzyjającego nierównościom systemu płatności bezpośrednich, opartego o nieaktualne kryteria historyczne, miałoby się odbywać stopniowo, przy zachowaniu okresu przejściowego. Z projektu raportu usunięte zostały korzystne dla Polski zapisy o jednolitej stawce powierzchniowej płatności bezpośrednich, natomiast utrzymano tzw. koncepcję „tunelową" płatności bezpośrednich, gwarantującą każdemu państwu członkowskiemu pewien minimalny odsetek średniej płatności w UE, co pozostaje w sprzeczności z polskim postulatem wyrównania stawek płatności bezpośrednich w całej UE.

Ponadto, bardzo niekorzystna dla Polski może okazać się konieczność odejścia od obecnie stosowanego systemu jednolitej płatności obszarowej (SAPS) na rzecz systemu opartego o uprawnienia do płatności (SPS). Zdaniem ministra Marka Sawickiego, system SAPS lepiej realizuje zawarte w Komunikacie Komisji funkcje wielopoziomowego systemu płatność bezpośrednich niż system SPS. Propozycja wprowadzenia uprawnień do systemu płatności jest dla polskich rolników tym bardziej trudna do zaakceptowania, gdyż jest sprzeczna z ideą uproszczenia WPR.

Za niepokojącą uznał również minister Marek Sawicki propozycję powiązania dyskusji nad nowymi kryteriami dystrybucji wsparcia w I i II filarze oraz zapisy wzywające do redystrybucji środków II filara i sprawiedliwego podziału środków w oparciu o kryteria obiektywne, przy zastosowaniu „podejścia pragmatycznego". Polska opowiada się za utrzymaniem obecnych kryteriów podziału środków w II filarze, z racji konieczności dalszego zmniejszania różnic w poziomie rozwoju rolnictwa i wsi w całej UE.

Ponadto, w projekcie znalazły się zapisy o utrzymaniu wsparcia ONW w II filarze, co jest niezgodne z ideą uproszczenia WPR oraz daje podstawy do zróżnicowania wsparcia w państwach członkowskich. Porzucony został również pomysł opracowania unijnego systemu kredytów eksportowych, który mógłby być ważnym instrumentem w obliczu konieczności zaprzestania stosowania dopłat eksportowych, jak wynika z międzynarodowych zobowiązań UE.

Projekt raportu zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniach 22-23 czerwca 2011 r.

W związku z wystąpieniem w projekcie raportu szeregu niekorzystnych dla Polski zapisów, które mogą wywrzeć negatywne i nieodwracalne skutki dla polskiego rolnictwa minister Marek Sawicki zwrócił się do polskich europarlamentarzystów z prośbą o podjęcie aktywnych działań na forum Parlamentu Europejskiego w celu zmiany tych niekorzystnych zapisów.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Ogórek, dynia czy cukinia oczyszczą glebę

Korzystne właściwości oczyszczania gleb rolniczych bez szkodzenia środowisku mają rośliny takie jak ogórek, dynia, cukinia, melon czy arbuz. Usuwają one trwałe zanieczyszczenia organiczne pochodzące...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE