Rekompensaty do zbóż. Rolnicy nie zgadzają się z nowym projektem

W związku z zamieszczeniem w RCL 22 kwietnia 2024 r. projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który bez konsultacji społecznych od razu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do MRiRW uwagi dotyczące rekompensat dla producentów zbóż.

Rekompensaty do zbóż. Rolnicy nie zgadzają się z nowym projektem

W projekcie rozporządzenia zapisano, że pomoc będzie wypłacana wyłącznie do zboża sprzedanego w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. Samorząd rolniczy nie może zaakceptować tego zapisu ponieważ pozbawia pomocy rolników, którzy sprzedali zboże po żniwach.Wnosimy o uwzględnienie sprzedaży od sierpnia 2023 r. Różnica w cenach zboża pomiędzy okresem po żniwach a obecnie jest niewielka” – czytamy w komunikacie KRIR.

Rekompensatą powinny zostać objęte również sprzedane plony rzepaku i gryki, ponieważ te uprawy również ze względu na sytuację rynkową zmienioną w wyniku działań wojennych osiągały zaniżoną cenę.

W rekompensatach należy uwzględnić również dopłaty do sztuki dużej zwierząt.

W związku z powyższym Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Czesława Siekierskiego o uwzględnienie opinii samorządu rolniczego i skierowanie autopoprawki w tym zakresie do RCL.

Źródło: KRIR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Do kukurydzy nie brak było faktur i rolnicy ryczałtowi otrzymali pomoc a w poprzednim roku i teraz rolnicy ryczałtowi sprzedający innemu ryczałtowemu nie otrzymali pomocy Teraz też jesteśmy jej pozbawieni .Mądrzy ludzie powinni wiedzieć że rolnik ryczałtowy nie wystawia faktur bo nie rozlicza się z urzędem skarbowym Pominmo że ma przelew na konto za sprzedane zboże nie otrzyma pimocy

  2. Bo to jest tak skonstruowane żeby jak najmniej ludzi skorzystało i żeby rząd wydał jak najmniej. Zresztą napisane jest że tylko 2,3 mld zł jest na to przeznaczone a jak będzie więcej wniosków to będzie współczynnik korygujący. Na koniec okaże się że będzie po 200-300 do hektara bo kasy ni ma ale premier będzie się chwalił że rząd udzielił wsparcia rolnikom bo przecież wybory niedługo do eurokołchozu więc kiełbasa wyborcza potrzebna.

  3. Albo wszystkim albo wcale ci co w żniwa sprzedawali bo nie mieli gdzie zmagazynować i stali w dużych kolejkach a ci co kupowali . kupowali po zaniżonych cenach a to za mokre auto takie auto paszowe brak słów a teraz minister mówi i dzieli Polaków

  4. A gdzie wasz honor? Przecież nie chcieliście rekompensat ani dopłat, walczcie o wyższe ceny w skupach a nie o wyższe rekompensaty, Jak zawsze pieniążki załatwiły sprawę, zaraz nie będziecie mieli zwolenników

    • Jaki honor? Przecież to są hipokryci. Ich ukochany prezes miał rację mówiąc o nich że są pazerni i łatwo ich kupić za parę złotych.

  5. Od początku mówiłem że Rolnicy nie walczą o żadną zdrową żywność tylko o pieniądze dla siebie. Dali się sprzedać jak dzi.. dlatego nie mają żadnego szacunku wśród społeczeństwa. Wstyd rolnicy wstyd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics