Rekordowe wyniki plonowania odmian buraka cukrowego

Syngenta poinformowała o zwycięskich wynikach plonowania odmian buraka cukrowego.

 

\"rolnictwo,

 

W ramach rozstrzygnięcia konkursu Rekordowy Plon Cukru 2015 zostało wyłonionych 3 laureatów z najlepszymi wynikami: 

  • Plon cukru 13,18 t/ha z odmiany Alegra – Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o.  w Zakładzie Nasienno – Rolnym w Modzurowie. 
  • Plon cukru 12,74 t/ha z odmiany SY Belana – Agrocom Sp z o. o. w Dołhobyczowie. 
  • Plon cukru  12,45 t/ha z odmiany Alegra i Julius – Gospodarstwo Rolne Nowak w Werbkowicach. 

Głównymi nagrodami w konkursie były nasiona buraka cukrowego odmiany CONTENTA oraz siew pasowy wykonany przez firmę Czajkowski.  

– W firmie Danko Hodowla Roślin w Zakładzie Nasienno–Rolnym w Modzurowie uprawiamy buraka cukrowego od 6 lat na areale 130 ha. Od samego początku odmiany Syngenta są obecne na naszych polach, a w roku 2015 stanowiły 50 proc. powierzchni. W płodozmianie naszego gospodarstwa burak jest ważną rośliną ze względu na produkcję zbóż nasiennych. Traktujemy tę uprawę jako ważną płodozmianową oraz dla poprawy żyzności gleby – mówi laureat pierwszej nagrody w konkursie Rekordowy Plon Cukru – Jan Staroń.

I dodaje, że burak cukrowy uprawia głównie na późne terminy zbioru. Jego zdaniem odmiany Syngenta spisują się świetnie pod względem długości wegetacji, tzn. utrzymują zdrowe ulistnienie do końca sezonu a wskaźnik proporcji liści do korzeni jest optymalny. 

W roku 2015 w warunkach skrajnej suszy glebowej i atmosferycznej odmiany te zachowały się dużo lepiej niż odmiany z innych hodowli. Podczas badania jakości plonu przez cukrownię  w regionie Płaskowyżu Głubczyckiego, co miało miejsce w okresie w okresie największej suszy, wskaźnik proporcji liścia do korzenia na naszym gospodarstwie wyniósł 0,9 a na innych polach – 0,3. Z naszych obserwacji wynika, ze wysokie nawożenie obornikiem oraz precyzyjne aplikowanie fosforem i potasem dla uzupełnienia tych pierwiastków w zasobności gleby, daje lepsze uwodnienie gleb i efektywniejsze wykorzystanie wody przez rośliny. 
Niewątpliwie dobór dobrej genetyki odmian przekłada się na jakość plonu nawet w suchych latach. Rekordowy plon cukru uzyskaliśmy z odmiany Alegra. W roku 2016 wypróbujemy nową odmianę Syngenta–Contenta
– podkreśla rekordzista Jan Staroń.

Redakcja AgroNews, fot. Syngenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here