Rekordowy poziom eksportu produktów rolno-spożywczych

Rok 2021 był rokiem kolejnego rekordu w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski.

Rekordowy poziom eksportu produktów rolno-spożywczych
Rekordowy poziom eksportu produktów rolno-spożywczych

– Wzrost eksportu był bardzo znaczący. Jego wartość ogółem wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 9 proc. i osiągnęła nienotowany dotąd poziom 37,4 mld euro, tj. 170,8 mld zł.  – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i podkreślił, że krajowi przedsiębiorcy działający w branży rolno-spożywczej, nawet w warunkach ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, bardzo dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym.

Więcej eksportujemy niż importujemy

Szef resortu rolnictwa zwrócił  uwagę, że utrzymuje się dobre tempo wzrostu eksportu, przy jednoczesnym niższym tempie wzrostu importu.

– Różnica pomiędzy eksportem, a importem powiększyła się o blisko 10 proc. i dodatnie saldo wymiany produktów rolno-spożywczych wynosi obecnie 12,7 mld euro – podkreślił wicepremier.

Możliwość zwiększania eksportu artykułów rolno-spożywczych pozwala na zagospodarowanie nadwyżek żywności produkowanej w Polsce, stanowi ważne źródło przychodów dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego i pośrednio wpływa na gospodarkę całego kraju.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE