Relacje handlowe Polski i Ukrainy. Co ustalono?

Relacje handlowe Polski i Ukrainy w sektorze rolno-spożywczym były głównym tematem spotkania ministra Czesława Siekierskiego i ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza. W rozmowie uczestniczył także dyrektor generalny Bogusław Wijatyk.

Rozmowy polsko-ukraińskie w MRiRW (fot. MRiRW)
Relacje handlowe Polski i Ukrainy. Co ustalono?

Dialog polsko-ukraiński

Minister Siekierski podziękował ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi za wsparcie w kontaktach między resortami rolnictwa Polski i Ukrainy. Podkreślił, że Ukraina jest naszym strategicznym partnerem i chcemy prowadzić konstruktywny dialog w celu rozwiązania pojawiających się problemów. Od czasu powołania nowego rządu w Polsce minister Siekierski już dwukrotnie spotkał się z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

Ambasador Zwarycz pogratulował Czesławowi Siekierskiemu objęcia stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, życząc mu wielu sukcesów.

Wzajemnie korzystna współpraca

Ambasador Wasyl Zwarycz wyraził nadzieję na współpracę, która przyniesie korzyści zarówno Polsce, jak i Ukrainie. Stwierdził, że sektor rolno-spożywczy jest bardzo ważną częścią ukraińskiej gospodarki, a zyski z eksportu towarów rolnych znacząco zasilają budżet państwa, mocno obciążony toczącą się wojną. Obecnie duża cześć ukraińskiego zboża jest eksportowana przez Morze Czarne, ale należy się liczyć z atakami ze strony Rosji.

Minister Siekierski stwierdził, że relacje handlowe z Ukrainą należy tak ułożyć, aby z jednej strony wpierać Ukrainę, a z drugiej nie naruszać równowagi rynkowej w sąsiednich państwach, w tym w Polsce. Wyraził nadzieję, że odbywające się już robocze spotkania zespołu ekspertów z obu krajów pozwolą na wypracowanie mechanizmu licencjonowania ukraińskiego eksportu do Polski. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się online 25 stycznia 2024 r., kolejne jest planowane w bieżącym tygodniu.

Europejskie aspiracje Ukrainy

Podczas spotkania omówiono także europejskie aspiracje Ukrainy. Strona polska jest gotowa dzielić się z urzędnikami ukraińskimi wiedzą i doświadczeniami w zakresie przygotowania resortu rolnictwa do akcesji do Unii Europejskiej.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics