Resort rolnictwa: bez współpracy z rolnikami nie da się zwalczyć ASF

– Bez współpracy z rolnikami nie da się zwalczyć choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) – przekonywała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ewa Lech na spotkaniu z hodowcami i samorządowcami w czwartek w Grabanowie (Lubelskie).

\"rolnictwo,

– Bez waszej współpracy nie ma mowy, żebyśmy pokonali ASF. Minister rolnictwa z całą ekipą służb nie będzie mógł nic zrobić, jeśli rolnicy nie będą przestrzegać wymogów określonych w rozporządzeniach – mówiła do rolników Lech.

Bioasekuracja to podstawa

Wiceminister podkreślała, że restrykcyjność bioasekuracji gospodarstw, gdzie hodowane są świnie jest konieczna, aby uniemożliwić przedostanie się do nich wirusa choroby i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu.

– Ogromna liczba gospodarstw nie przestrzega tych zasad. Stosowane maty są prowizoryczne i często suche, a chlewnie nie spełniają podstawowych warunków izolacji – zwracała uwagę wiceminister, prezentując zdjęcia wykonane w gospodarstwach rolnych na terenach zagrożonych ASF.

Rezygnacja z produkcji świń

Minister dodała, że jeśli ktoś nie jest w stanie spełnić wymogów bioasekuracji, może zrezygnować z produkcji tych zwierząt.

– Nie zabraniamy rolnikom chowu trzody chlewnej, ale zachęcamy przede wszystkim właścicieli małych gospodarstw do rezygnacji z tej produkcji. Wprowadzamy rekompensaty na zmianę profilu produkcji. Jest taka możliwość i na takie działania są pieniądze – zapewniała Lech. 

Dla rolników, którzy nie będą w stanie spełnić wymagań, przygotowano odszkodowania za ubite zwierzęta i program rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji.

Wniosek o przyznanie rekompensaty trzeba złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  do 15 września br.

Intensywniejszy odstrzał dzików

Minister zapewniła, że zwiększony zostanie odstrzał dzików, które są głównym wektorem choroby.

– Mamy świadomość, że dziki są największym zagrożeniem i rezerwuarem wirusa. Przygotowaliśmy przepisy drastycznie zwiększające ich odstrzał. Tego wymaga obecna sytuacja epizootyczna – podkreślała Ewa Lech.

Tylko w ubiegłym tygodniu służby weterynaryjne potwierdziły 3 ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF w Polsce. Łącznie od początku wystąpienia tej choroby jest już 61 ognisk.

oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics