Resort rolnictwa: bez współpracy z rolnikami nie da się zwalczyć ASF

– Bez współpracy z rolnikami nie da się zwalczyć choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) – przekonywała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ewa Lech na spotkaniu z hodowcami i samorządowcami w czwartek w Grabanowie (Lubelskie).

\"rolnictwo,

– Bez waszej współpracy nie ma mowy, żebyśmy pokonali ASF. Minister rolnictwa z całą ekipą służb nie będzie mógł nic zrobić, jeśli rolnicy nie będą przestrzegać wymogów określonych w rozporządzeniach – mówiła do rolników Lech.

Bioasekuracja to podstawa

Wiceminister podkreślała, że restrykcyjność bioasekuracji gospodarstw, gdzie hodowane są świnie jest konieczna, aby uniemożliwić przedostanie się do nich wirusa choroby i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu.

– Ogromna liczba gospodarstw nie przestrzega tych zasad. Stosowane maty są prowizoryczne i często suche, a chlewnie nie spełniają podstawowych warunków izolacji – zwracała uwagę wiceminister, prezentując zdjęcia wykonane w gospodarstwach rolnych na terenach zagrożonych ASF.

Rezygnacja z produkcji świń

Minister dodała, że jeśli ktoś nie jest w stanie spełnić wymogów bioasekuracji, może zrezygnować z produkcji tych zwierząt.

– Nie zabraniamy rolnikom chowu trzody chlewnej, ale zachęcamy przede wszystkim właścicieli małych gospodarstw do rezygnacji z tej produkcji. Wprowadzamy rekompensaty na zmianę profilu produkcji. Jest taka możliwość i na takie działania są pieniądze – zapewniała Lech. 

Dla rolników, którzy nie będą w stanie spełnić wymagań, przygotowano odszkodowania za ubite zwierzęta i program rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji.

Wniosek o przyznanie rekompensaty trzeba złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  do 15 września br.

Intensywniejszy odstrzał dzików

Minister zapewniła, że zwiększony zostanie odstrzał dzików, które są głównym wektorem choroby.

– Mamy świadomość, że dziki są największym zagrożeniem i rezerwuarem wirusa. Przygotowaliśmy przepisy drastycznie zwiększające ich odstrzał. Tego wymaga obecna sytuacja epizootyczna – podkreślała Ewa Lech.

Tylko w ubiegłym tygodniu służby weterynaryjne potwierdziły 3 ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF w Polsce. Łącznie od początku wystąpienia tej choroby jest już 61 ognisk.

oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here