Tak niskich zbiorów owoców nie było od 2010 roku

Tegoroczne zbiory owoców będą najniższe od 2010 r. – wynika z najnowszej analizy GUS.

\"rolnictwo,

GUS opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2017 r. Na szczególną uwagę zasługuje przewidywany silny spadek zbiorów owoców, będący skutkiem wiosennych przymrozków.

Według GUS zbiory owoców ukształtują się na najniższym poziomie od 2010 r. Najsilniej zmniejszą się zbiory owoców z drzew. Zdaniem ekonomistów dynamika ich cen osiągnie maksimum na przełomie III i IV kw.

– W bieżącym sezonie można przewidywać znaczący spadek zbiorów większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych. Tegoroczne zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane w przedziale między 2,4 – 2,8 mln t, tj. na poziomie od 30% do 40% niższym od produkcji roku poprzedniego – czytamy w raporcie GUS.

Taki scenariusz stanowi wsparcie dla oczekiwanego przez analityków Credit Agricole wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach.

Duże starty w sadach jabłoniowych

Straty spowodowane wystąpieniem przymrozków są zróżnicowane w zależności od położenia plantacji, wieku i składu odmianowego oraz faz rozwojowych w jakich znajdowały się rośliny. Na plantacjach jabłoni największe straty zaobserwowano dla odmiany Idared, mniejsze natomiast dla odmian: Champion, Gala i Gloster. W niektórych sadach, zwłaszcza położonych w obniżeniach terenu, straty sięgnęły blisko 100%, jednak na większości plantacji obserwuje się jedynie zmniejszenie ilości jabłek na drzewach, co może wpłynąć na lepsze ich dorastanie.

Wstępnie szacuje się, że zbiory jabłek, w zależności od przebiegu warunków dalszej wegetacji, mogą wynieść 2,3 – 2,6 mln t, tj. od około 30 do 35% mniej w porównaniu do roku poprzedniego.

Wiśnie i czereśnie – spadek o 60 proc.

Wiśnie i czereśnie, obok moreli i brzoskwiń, najbardziej ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków, a w ich produkcji odnotowano ponad 60% spadek w porównaniu z poprzednim sezonem. Zbiory z sadów wiśniowych szacuje się obecnie na nieco ponad 70 tys. t, a z sadów czereśniowych na niewiele ponad 20 tys. t.

Mniej gruszek i śliwek

W porównaniu do roku ubiegłego przewiduje się 25-30% spadek produkcji gruszek, ich produkcję ocenia się wstępnie na blisko 60 tys. t. Na ok. 60 tys. t ocenia się także zbiory śliwek, tj. o ponad 40% mniej od produkcji do roku poprzedniego. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą mniejsze o ponad 50% i wyniosą ok. 10 tys. t.

Ucierpieli producenci truskawek, malin i porzeczek

Produkcję owoców jagodowych oceniono wstępnie na ok. 0,5 mln t, tj. o ok. 15% mniej niż w roku poprzednim.
Podobnie jak w przypadku drzew owocowych na wielu plantacjach zanotowano uszkodzenia przymrozkowe, choć w mniejszej skali. Z uwagi na skutki wiosennych przymrozków zmniejszony był zbiór pierwszych truskawek, w związku z tym plonowanie oraz produkcję owoców tego gatunku ocenia się na poziomie nieco niższym od ubiegłorocznego.

Według obecnego szacunku rzeczoznawców zbiory truskawek w 2017 r. zostały ocenione na blisko 177 tys. t, tj. o ok. 10% mniej od uzyskanych w roku 2016.

Na plantacjach krzewów owocowych najbardziej od przymrozków ucierpiały plantacje malin jesiennych oraz wczesne odmiany porzeczek czarnych. Wegetacja w tym okresie została spowolniona, a rozwój roślin opóźniony.

Produkcja malin w bieżącym roku jest szacowana na ponad 100 tys. t (o 20% niżej niż w 2016 r.), lecz przy sprzyjających warunkach dla zbioru maliny jesiennej i nadrobieniu strat przymrozkowych, może osiągnąć poziom ponad 110 tys. t (może być o 15% niższa od rekordowej produkcji ubiegłorocznej). Nadal obserwuje się nowe nasadzenia malin, zwłaszcza maliny letniej, która w mniejszym stopniu została uszkodzona przez wiosenne przymrozki.

Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się obecnie na ok. 130 tys. t (w tym porzeczek czarnych na ok. 100 tys. t), tj. o ponad 20% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. W bieżącym roku zanotowano po raz kolejny spadek produkcji agrestu. Łączne zbiory owoców tego gatunku oszacowano na niespełna 10 tys. t.

Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych została oceniona na ponad 70 tys. t, to jest na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Plony borówki niezagrożone

Dobrze zapowiadają się zbiory borówki wysokiej, przy czym obserwuje się systematyczny wzrost powierzchni uprawy tego gatunku. W ostatnich latach odnotowuje się także nasadzenia nowych gatunków, takich jak np. jagoda kamczacka.

Redakcja AgroNews, fot. Danuta Adamiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here