Resort rolnictwa chce zakazać aktywistom wstępu do gospodarstw

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów pro-zwierzęcych na teren gospodarstw rolnych. Jednocześnie przypomina, że ich także obowiązują obecne zakazy poruszania się wprowadzone w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa. 

aktywiści, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Ministerstwo rolnictwa,

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych pod koniec marca zwróciła się do MRiRW z wnioskiem o nowelizację ustawy o ochronie zwierząt w zakresie uchylenia ust. 3 w art. 7 w celu zakazania wstępu do gospodarstw przedstawicielom organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.  W odpowiedzi przesłanej do Mariana Sikory przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje podjęcie „w najbliższym możliwym czasie” prac legislacyjnych w wyżej wymienionym zakresie.

Czas na zmiany

Organizacje członkowskie z zadowoleniem przyjęły zapowiedź MRiRW. – Trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy legislacyjnej. Tzw. organizacje pro-zwierzęce w ostatnim czasie wielokrotnie udowadniały, że nadużywają swoich uprawnień i w dowolny sposób interpretują przepisy. Najwyższy czas z tym skończyć tak, aby rolnik mógł czuć się bezpiecznie w swoim gospodarstwie. Od oceny czy zwierzęta są utrzymywane w dobrostanie są lekarze weterynarii, a nie młodociani aktywiści, którzy nie mają pojęcia o chowie czy hodowli zwierząt gospodarskich– powiedział Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

KE chce drastycznego ograniczenia nawozów i pestycydów. Rolnicy zaniepokojeni Zielonym Ładem

Jednocześnie MRiRW poinformował, że w związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia stanu epidemii wprowadzony został zakaz przemieszczenia się na terytorium kraju za:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Zakaz przemieszczania się, o którym mowa powyżej, dotyczy zatem również przedstawicieli organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt – napisał wiceminister Jan Białkowski.

Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych organizacje pro-zwierzęce powinny restrykcyjnie przestrzegać wprowadzonych przez władze zakazów.

Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy w wyniku nieodpowiedzialnej „wizyty” aktywistów do gospodarstwa zostanie zawleczony koronawirus. Kwarantanna rolnika lub nie daj Boże choroba może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie gospodarstwa oraz będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia utrzymywanych w nich zwierząt -podsumował Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IJHARS zatrzymała transport ponad 20 ton miodu z Ukrainy

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Lublinie, stwierdzono, że partia miodu wielokwiatowego pochodzącego z Ukrainy zawierała nadmierną ilość...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics