Resort rolnictwa: koniec maślanej drożyzny

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła, widoczny w notowaniach krajowych i światowych – poinformował resort rolnictwa. W Polsce na początku października masło w blokach kosztowało 2 429 zł za 100 kg. Przez miesiąc cena spadła o 0,7 proc.

\"rolnictwo,

– Obserwowany do tej pory na rynkach światowych wzrost cen sprzedaży masła widoczny był również na  naszym rynku. Wynikał on z globalnej sytuacji podażowo-popytowej. Ceny masła w Unii Europejskiej rosły nieustannie od marca do września 2017 r. Był to wynik spadku produkcji surowca mlecznego i podaży masła przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na rynkach światowych – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Odnotowywany w Nowej Zelandii i Australii niższy skup mleka związany jest z modernizacją stad. Poza tym już drugi rok z rzędu utrzymuje się silny popyt na masło na rynku unijnym i amerykańskim.

– Tam zauważalny jest trend w kierunku wzrostu spożycia produktów naturalnych, pełnotłuszczowych, a masło cieszy się bardzo dobrą opinią – wyjaśnia ministerstwo.

I przytacza statystyki. W okresie styczeń – maj 2017 r. eksport masła z UE do USA wzrósł o 50 proc. W 2016 r. znaczący importerzy masła zwiększyli zakup tego produktu o 20 proc. – USA  i 15 proc. – Chiny. Wyraźnie wzrósł również popyt na masło ze strony rynku rosyjskiego: w okresie styczeń – maj 2017 r. nastąpił wzrost importu o 17 proc. Aktualnie cena masła w UE wynosi 622 EUR/100kg i jest o 57,9 euro wyższa niż w Polsce.

Ceny masła i mleka w marcu 2018 roku

Zdaniem ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolno-Żywnościowych z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cena masła w blokach w Polsce w marcu 2018 roku spadnie do ok. 21,40 – 22,90 zł za kg. Niższe będą też ceny mleka w skupie od 1,35 zł do 1,45 zł za litr.

oprac. Kamila Szałaj,
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here